Wizyta przewodniczącego Rady Narodowej Republiki Słowackiej

25 stycznia 2007 r. wizytę w Senacie RP złożył Pavol Paska przewodniczący Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Delegację przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Marszałek pogratulował gościowi przewodnictwa Republiki Słowackiej w Grupie Wyszehradzkiej. W ocenie marszałka to przewodnictwo umocniło wizerunek Grupy w Unii Europejskiej. Marszałek zwłaszcza gratulował sukcesu spotkania Przewodniczących Parlamentów Grupy Wyszehradzkiej w Koszycach w listopadzie 2006 r., gdzie przyjęto Deklarację w sprawie Schengen. Gospodarzem tego spotkania był Pavol Paska. W opinii marszałka współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej dowodzi, że można wspólnie wpływać na politykę UE. "Sukces ostatniego spotkania pokazuje, że współpraca regionalna ma głęboki sens" - powiedział Borusewicz.

Przewodniczący podkreślił, że spotkanie w Koszycach i końcowa deklaracja to wspólny sukces. Dodał, że docenia także dwustronne spotkania, bo one dają szansę otwartej rozmowy o przyszłości, o kierunkach wspólnego działania.

Marszałek proponował zastanowić się nad spotkaniem jeszcze przed Konferencją Przewodniczących Parlamentów UE, która odbędzie się w maju w Bratysławie.

Zdaniem Paska będzie to bardzo interesująca konferencja, zwłaszcza, że będzie miała miejsce miesiąc przed zakończeniem prezydencji Niemiec w UE. Być może będzie to odpowiedni czas na reakcję, na rozwój sytuacji związanej z przewodnictwem niemieckim w UE. Pavol Paška powiedział, że myśli o zaproszeniu Ukrainy na majową konferencję. Jego zdaniem Ukraina, która deklaruje chęć przystąpienia do UE miałaby okazję zaprezentować tam jak widzi swoją drogę do Unii.

W trakcie spotkania mówiono także o polityce bezpieczeństwa energetycznego i konieczności dywersyfikacji źródeł energii, a także wiele uwagi poświęcono prezydencji Niemiec w UE, a zwłaszcza otwarciu ponownie kwestii traktatu konstytucyjnego.

Paska zaznaczył, że parlament słowacki przyjął traktat większością głosów. Jego zdaniem nie byłoby dobrze otwierać ponownie debaty nad jego treścią.

Według Borusewicza, bez zmiany treści ani Francja, ani Holandia nie będą chciały ponownie przeprowadzać w tej sprawie referendum. Marszałek dodał, że jego zdaniem potrzebny jest traktat i Polska będzie miała stanowisko w tej sprawie pod koniec lutego.

Pavol Paska poinformował, że od 6 lat organizowane są Dni Kultury Wyszehradzkiej. Podkreślił, że chciałby w tym roku rozszerzyć ten projekt i prosił o wsparcie marszałka Senatu. Jego zdaniem wspólne przedsięwzięcia kulturalne, jak żadne inne zbliżają narody i polityków.

Marszałek wyraził zainteresowanie tym projektem i obiecał wsparcie.

Opr. Dział Prasowy - al