Wizyta premiera Republiki Estonii

13 czerwca 2007 r. wizytę w Senacie RP złożył Andrus Ansip premier Republiki Estonii. Delegację przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu.

Marszałek Senatu powiedział, że Polska i Estonia mają bardzo dobre stosunki na wszystkich płaszczyznach. "Mamy podobne doświadczenia historyczne, co ułatwia porozumienie, ale mamy też podobne problemy, co powinno skłaniać do ścisłej współpracy" - dodał B. Borusewicz. Te problemy dotyczą m.in. stosunków z Rosją i bezpieczeństwa energetycznego. Marszałek podkreślił, że niedawno w Polsce odbyła się konferencja poświęcona bezpieczeństwu ekologicznemu Morza Bałtyckiego w kontekście budowy Rurociągu Północnego.

Według premiera Andrusa Ansipa Estończycy podobnie jak Polacy są zaniepokojeni budową rurociągu. Zdaniem premiera od kiedy szefem rządu niemieckiego jest Angela Merkel władze Estonii są informowane o pracach związanych z budową rurociągu. Estończycy są tym bardziej zaniepokojeni, że rurociąg miałby przebiegać przez ich strefę gospodarczą. Premier podkreślił, że oprócz zagrożeń ekologicznych budowa rurociągu może powodować jeszcze inne zagrożenia, których nie znamy, może być także pretekstem do większej obecności rosyjskiej floty na Bałtyku. Zdaniem premiera spółka budująca rurociąg nie przedstawiła, jak dotąd, przekonywującego ekonomicznego uzasadnienia dlaczego właśnie po dnie Bałtyku ma przebiegać rurociąg.

W opinii B. Borusewicza największe zagrożenie dla środowiska Bałtyku niesie budowa rurociągu z uwagi na składowaną broń chemiczną na jego dnie z czasów II wojny światowej. Rurociąg ma przebiegać w pobliżu tych miejsc. Także zdaniem Borusewicza nie zostały rozważone należycie alternatywne drogi przebiegu tej inwestycji. Według marszałka ta budowa na dnie Bałtyku jeszcze nie jest przesądzona, bo zaniepokojone są niemal wszystkie państwa nadbałtyckie. Borusewicz wyraził nadzieję, że w tej sprawie Estonia będzie współpracować z Polską. Dodał, iż w czasie niedawnego sporu Estonii z Rosją Polska wspierała Estonię.

Premier Andrus Ansip podziękował za to wsparcie i wyraził nadzieję, że współpraca między obu krajami będzie się coraz lepiej rozwijać.

Opr. Dział Prasowy