Mongolski działacz demokratyczny Bat-Erdene Batbayar w Senacie

14 czerwca 2007 r. wizytę w Senacie złożył Bat-Erdene Batbayar mongolski działacz demokratyczny, publicysta, prezes Stowarzyszenia Azji Północno-Wschodniej. Gościa przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu. W spotkaniu uczestniczył poseł Tadeusz Sławecki członek Polsko-Mongolskiej Grupy Parlamentarnej oraz Wojciech Urbanek prezes Polsko-Mongolskiej Izby Gospodarczej.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska zainteresowana jest kontaktami z Mongolią. Wyraził zadowolenie, że w Mongolii działa system demokratyczny zbudowany w oparciu o konstytucję, którą stworzono we współpracy z polskimi konstytucjonalistami.

Bat-Erdene Batbayar zaznaczył, że wzrost gospodarczy w Mongolii jest na poziomie 30 proc. rocznie. Kraj rozwija się niezwykle dynamicznie i Mongolia czeka na inwestycje zagraniczne. Zachęcał Polskę do inwestowania w Mongolii. W opinii Batbayara Mongolia ma problem z nadmiarem pieniędzy i władze obawiają się inflacji. Dodał, że Mongolia ma też problemy z korupcją.

Wojciech Urbanek poinformował, że co roku obroty między Polską i Mongolią rosną. Na mongolskim rynku obecne są polskie firmy spożywcze, firmy zajmujące się produkcją agregatów prądotwórczych oraz produkujące materiały budowlane. Zdaniem prezesa Urbanka zwiększeniu inwestycji i obrotów handlowych służyłaby wystawa polskich produktów w Ułan Bator.

Marszałek powiedział, że będzie popierał taką inicjatywę, bo choć Mongolia jest bardzo odległym od Polski krajem, to ma wielkie perspektywy rozwoju.

Opr. Dział Prasowy