OTWARCIE PIERWSZEGO OŚRODKA DUSZPASTERSKIEGO DLA POLSKICH EMIGRANTÓW W IRLANDII

17 września 2006 r. wicemarszałek Senatu Maciej Płażyński uczestniczył w uroczystości otwarcia pierwszego ośrodka duszpasterskiego dla polskich emigrantów w Irlandii, w kościele św. Audeona w Dublinie. Przekazania kościoła wspólnocie polskiej dokonał podczas mszy świętej arcybiskup Dublina, prymas Irlandii Diarmuid Martin. Polski Kościół reprezentował kardynał Józef Glemp. Na uroczystość przybyły tłumy mieszkających w Irlandii Polaków.

Rozmiar: 47335 bajtów

Było to wielkie, bardzo oczekiwane wydarzenie przez coraz liczniejszą polską emigrację w Irlandii. Otwarcie pierwszego ośrodka duszpasterskiego dla polskich emigrantów da początek całkowicie nowemu rozdziałowi w historii Polonii na Zielonej Wyspie.

Zdaniem wicemarszałka Płażyńskiego, duszpasterstwo na emigracji to nie tylko sprawa wspólnoty wiary, ale spotkania Polaków-emigrantów i wspólnota języka. Wicemarszałek Płażyński podkreśla, że wokół polskich Kościołów od lat toczy się życie emigracji, dlatego otwarcie ośrodka duszpasterskiego w Dublinie to bardzo ważne wydarzenie. Jak stwierdził wicemarszałek, dla przedstawicieli polskiego parlamentu uroczystość była okazją do spotkania z Polakami w Irlandii oraz do rozmowy o oczekiwaniach jakie mają w stosunku do państwa polskiego.

Obecnie w Irlandii mieszka ok. 200 tys. Polaków - w samym Dublinie ok. 70-80 tysięcy. Msze po polsku odbywały się dotychczas w kilkudziesięciu irlandzkich kościołach, ale Polacy chcieli mieć własna parafię. Abp Martin od razu przychylnie odniósł się do potrzeby naszych rodaków, kwestią był tylko wybór dogodnego kościoła. Ostatecznie Polacy otrzymali świątynię nieopodal dublińskiej katedry. Mają teraz miejsce, gdzie mogą się spotykać i poczuć ojczyznę.

Rozmiar: 47240 bajtówRozmiar: 61998 bajtówRozmiar: 45040 bajtów