Marszałek Senatu wziął udział w uroczystościach upamiętniających 65 rocznicę walk w obronie Tobruku

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w sobotę 18 listopada 2006 r. wziął udział w uroczystościach upamiętniających 65 rocznicę walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie Tobruku (Libia).

Główne uroczystości odbyły się na Alianckim Cmentarzu Wojennym w Tobruku. Marszałek przyjął meldunek o gotowości do uroczystości od wojskowej asysty honorowej. Po modlitwie ekumenicznej wygłosił krótkie przemówienie.

Podkreślił, że nazwa tego śródziemnomorskiego, odległego od Polski portu jest świetnie znana w Polsce, ponieważ w przekazach literackich, filmowych przetrwał zapis o bohaterskiej obronie miasta i udziale w niej polskich żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, jednej z pierwszych polskich jednostek wojskowych utworzonych poza granicami zniewolonego kraju. "Fakt, że gdzieś daleko polscy żołnierze dzielnie walczą z okupantem niemieckim, że zwyciężają, że dają świadectwo swej waleczności i odwagi miał ogromne znaczenie dla pokrzepienia serc Polaków pozostałych w kraju"- powiedział marszałek. Podziękował za to obecnym na uroczystości kombatantom, uczestnikom tamtych wydarzeń, a także tym, którzy już tylko żyją w naszej pamięci. Dodał "jesteśmy dumni z tego, że na najtrudniejszym do obrony odcinku polscy żołnierze wytrwali najdłużej, aż 10 tygodni i dotrwali do końca oblężenia, do 10 grudnia 1941 r." Marszałek podziękował także potomkom ówczesnej miejscowej ludności libijskiej za pomoc i życzliwość okazywaną naszym żołnierzom. Zaznaczył, że od tamtych wydarzeń datują się przyjacielskie kontakty między obu krajami. Wyraził także podziw dla aktywnego zaangażowania Libii w zapewnienie stabilnego pokoju w Afryce, a także dla jej wkładu w międzynarodowe wysiłki pokojowe, poprzez podjęcie decyzji o odstąpieniu od realizacji programów broni masowego rażenia.

Następnie odbył się Apel Pamięci i złożono wieńce w miejscach pamięci poległych żołnierzy.

Po południu marszałek spotkał się z władzami Tobruku.

65 lat temu Polacy wspólnie z Brytyjczykami, Australijczykami, Hindusami, Czechami, Słowakami i żołnierzami innych narodowości walczyli w obronie Tobruku. Walki trwały od 11 kwietnia do 10 grudnia 1941 r. W sierpniu do Tobruku została skierowana Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego. Polacy bronili najtrudniejszego odcinka i wytrwali do końca. Tobruk był pierwszą skutecznie bronioną twierdzą brytyjską podczas II wojny światowej. Była to jedna z pierwszych porażek wojsk należących do państw Osi. Straty aliantów w tej bitwie to przynajmniej 4 tys. żołnierzy, w tym 109 Polaków.

Oprac. w Dziale Prasowym - A.L.