Wizyta delegacji parlamentu australijskiego w Senacie

We wtorek 4 lipca 2006 r. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja parlamentu Australii z senatorem Ianem Macdonaldem na czele. Delegację przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Marszałek Senatu podkreślił, że Polska utrzymuje bardzo dobre stosunki dyplomatyczne i handlowe z Australią. Polska ma także związki z Australią przez starą i nową emigrację. Dodał, że Australia przyjmowała emigrantów politycznych z okresu walki "Solidarności" o wolność i podziękował za to Australijczykom.

Zdaniem senatora Iana Macdonalda stosunki polsko-austarlijskie rozwijają się tak pomyślnie w dużej mierze dzięki Polakom żyjącym w Australii i ich wkładowi w rozwój nowej ojczyzny. Zaznaczył, że Polska i Australia są sojusznikami w walce z terroryzmem i wojska obu krajów pełnią służbę w Iraku i Afganistanie. Dodał, że wojsko polskie cieszy się bardzo dobrą opinią.

B. Borusewicz poruszył kwestię zniesienia wiz dla Polaków wyjeżdżających do Australii. Jego zdaniem Australia powinna rozważyć taką decyzję. Polska zniosła obowiązek wizowy dla Australijczyków. Dodał, że Polacy poszukujący pracy wyjeżdżają do krajów europejskich, natomiast jest klasa średnia, która chce podróżować, są studenci i młodzież, którzy także chcą odwiedzać dalekie kraje. Marszałek zachęcał ponadto Australijczyków do inwestowania w Polsce. Mówił, że nasz kraj szybko się modernizuje, dużo inwestujemy w infrastrukturę.

Goście podkreślali, że Australia jest zainteresowana inwestowaniem w infrastrukturę i ochronę środowiska, ale utrudnieniem są niektóre przepisy prawa. Mówili, że celem ich misji jest zainteresowanie Polską, jako miejscem inwestycji, australijskich biznesmenów. Poinformowali marszałka, że rusza właśnie elektroniczny program wizowy, który ma być ułatwieniem w podróżowaniu do Australii. Obiecali, że po powrocie do kraju poruszą kwestię zniesienia wiz dla Polaków. Przekazali też marszałkowi zaproszenie do złożenia wizyty w Australii