Wystawa "Banknoty polskie"

W środę 19 lipca 2006 r. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i prezes zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Krzysztof Pawlak otworzyli w Senacie wystawę " Banknoty polskie".

"Wystawa prezentowana jest w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w przededniu wejścia Polski do strefy EURO. Oglądając nasze polskie banknoty, być może odczujemy odrobinę żalu , że już niedługo, z chwilą wejścia do strefy EURO nawet te najpiękniejsze, staną się jedynie pamiątką" - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że na wystawie w dużym skrócie prezentowana jest historia banknotu polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem banknotów, których twórcami byli znani XX-wieczni artyści. Wśród nich byli tak wybitni jak: Józef Mehoffer, Adam Jerzy Półtawski, Wacław Borowski, Julian Pałka, Henryk Tomaszewski czy Andrzej Heidrich. Prezentowane na wystawie banknoty to nie tylko bilety płatnicze - to małe dzieła sztuki - zaznaczył marszałek.

Wystawa koncentruje się na pokazaniu wyboru banknotów, których twórcami byli znani artyści. Pierwszym banknotem wyprodukowanym w niepodległej Polsce był banknot o nominale 100 marek polskich z 1919 r. z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Na wystawie prezentowana jest m.in. odbitka projektu banknotu autorstwa Józefa Mehoffera, wyprodukowanego nową techniką w 1932 r. oraz inne projekty banknotów, banknoty już wytworzone oraz elementy produkcji banknotów.

Wystawa jest okazją do zaprezentowania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która została powołana do życia w 1919 r. Prezes Krzysztof Pawlak podkreślił, że w historii Polski mamy niewiele przykładów żywej tradycji i ciągłości gospodarczej. Dlatego marka Polskiej Wytwórni Papierów wartościowych jest wartością narodową. Wyraził przekonanie, że w zjednoczonej Europie wytwórnia pozostanie jednym z symboli polskiej suwerenności.

Wystawę będzie można oglądać w Senacie RP do końca września br.