Uroczyste obchody 63. rocznicy bitwy pod Monte Cassino

18 maja 2007 r. odbyły się uroczyste obchody 63. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Pod pomnikiem Bitwy o Monte Cassino w Warszawie złożono kwiaty. W imieniu Senatu wieniec złożył przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Roku Generała Władysława Andersa senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

W ramach ogłoszonego przez Senat Roku Generała Andersa w Parku Ujazdowskim w Warszawie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz otworzyła plenerową wystawę "Dom jest daleko. Polska wciąż jest blisko..." poświęconą postaci generała oraz jego żołnierzom, obrazującą tworzenie Armii Polskiej w ZSSR, pobyt na Bliskim Wschodzie i w Afryce, szlak bojowy II Korpusu Polskiego we Włoszech.

Wystawę zorganizowały Urząd Miasta Stołecznego Warszawy i Stołeczna Estrada. Scenariusz i materiały do wystawy przygotowali dr Krzysztof Kunert oraz Rafał. E. Stolarski. Na 50 planszach zaprezentowano bogaty materiał ilustracyjny (niejednokrotnie wcześniej niepublikowany): oryginalne fotografie, mapy, szkice, wydawnictwa książkowe, prasę wojskową, grafikę, karykatury, plakaty i znaczki pocztowe.

Tego samego dnia uroczystości w ramach Roku Gen. Władysława Andersa zorganizowały Muzeum Wojska Polskiego i Wojskowe Biuro Historyczne.

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono uroczystą mszę polową w intencji gen. Władysława Andersa i Jego żołnierzy. W Muzeum Wojska Polskiego odbyła się konferencja naukowa "Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk", podczas której przedstawiono następujące wystąpienia: "Generał Władysław Anders w bojach polskich 1918-1920", "Na polach bitewnych Września i w niewoli", "Dowódca Armii Polskiej w ZSRR i na Wschodzie" i "Z II Korpusem w kampanii włoskiej".

W Sali Hetmańskiej Muzeum Wojska Polskiego otwarto wystawę "Żołnierze generała Andersa - przechodniu powiedz Polsce żeśmy polegli w Jej służbie", na której znalazły się oryginalne mundury z lat II wojny, bogata kolekcja odznaczeń oraz elementy ekwipunku żołnierzy, m.in. przestrzelone hełmy, łopatki saperskie i manierki. Ekspozycja nawiązuje do dziejów II Korpusu Polskiego walczącego w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie na całym jego szlaku bojowym podczas II wojny światowej. Uzupełnieniem wystawy jest bogaty zbiór malarstwa, grafiki, plakatów, fotografii i dokumentów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowego, Muzeum Plakatu oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej, nawiązujących do historii II Korpusu Polskiego.

Otwarciu wystawy towarzyszyła promocja pierwszego krajowego wydania wspomnień gen. Andersa pt. "Bez ostatniego rozdziału. Wspomnienia z lat 1939-1946". Książka ukazała się wcześniej m.in. w Anglii i Belgii.

Podczas uroczystości ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał Muzeum Wojska Polskiego księgę pamiątkową poświęconą walkom polskich żołnierzy o Monte Cassino - "Cassino 1944", którą otrzymał w darze od mieszkańców tego włoskiego miasteczka.