Ceremonia otwarcia XIII Światowych Igrzysk Polonijnych

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w sobotę 28 lipca 2007 r. w Słupsku wziął udział w ceremonii otwarcia XIII Światowych Igrzysk Polonijnych. Zwracając się do uczestników Igrzysk podkreślił, że "z każdą edycją Igrzysk wiążą się inne wspomnienia, ale jedno pozostaje niezmienne - pomimo rywalizacji - poczucie wspólnej Ojczyzny i wspólnych korzeni".

Marszałek zaznaczył, że idea rywalizacji olimpijskiej, która przywiodła do Słupska polonijnych sportowców wpisana jest w polską kulturę od czasów starożytnej Grecji. Dodał, iż Igrzyska Polonijne, to największe święto sportowe polskiej diaspory. Według B. Borusewicza igrzyska to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także okazja do wyjątkowego kontaktu z Macierzą, możliwość spotkania z rodakami z całego świata i przyjaźnie zawarte nieraz na długie lata. Zdaniem Marszałka obecne igrzyska to wielki sukces organizatorów, którym udało się przyciągnąć do udziału w imprezie ponad 1000 sportowców. W opinii marszałka Igrzyska Polonijne dla władz miasta to szansa na promocję miasta i regionu, a dla uczestników okazja poznania kolejnych regionów Starej Ojczyzny.

Marszałek życzył uczestnikom igrzysk świetnych wyników, niezapomnianych wrażeń sportowych i pięknych wspomnień związanych z poznawaniem Ziemi Słupskiej.

W niedzielę marszałek zainaugurował rozgrywki w piłce nożnej. Mecz rozegrały drużyny Polonii litewskiej i greckiej. Następnie B. Borusewicz przyglądał się turniejowi tenisa ziemnego i meczowi piłki nożnej pomiędzy drużyną z Argentyny i Niemiec. Kibicował także drużynom rywalizującym w wieloboju rodzinnym.

Marszałek wziął udział w mszy św. odprawionej w intencji uczestników XIII Światowych Igrzysk Polonijnych.

Igrzyska to największe święto sportowe Polonusów. Podczas tych Igrzysk rywalizuje ze sobą pond 1000 przedstawicieli środowisk polonijnych z 28 krajów z całego świata. Igrzyska są okazją do spotkania Polonusów- sportowców niezależnie od wieku i kraju zamieszkania. Polonijni sportowcy walczą o medale w ponad 20 dyscyplinach m.in.: koszykówce, piłce nożnej kajakarstwie, żeglarstwie, brydżu, kolarstwie, pływaniu. Igrzyska zakończą się 4 sierpnia br.

Pierwsze Igrzyska Sportowe dla Polaków z Zagranicy i Wolnego Miasta Gdańska odbyły się w 1934 i były to jedyne igrzyska przed wojną. Igrzyska polonijne wznowiono w latach 70. ubiegłego wieku.

Opr. w Dziale Prasowym