Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

3 kwietnia 2007 r. odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W zgromadzeniu wzięli udział marszałkowie Sejmu Marek Jurek i Senatu Bogdan Borusewicz, rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski, wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka oraz prezesi sądów. Podczas zgromadzenia prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień poinformował, że w ubiegłym roku trybunał wydał 104 wyroki, dotyczące m.in. dostępu do zawodu adwokata i radcy prawnego, wolności słowa, zgromadzeń, prawa do prywatności i relacji między prawem krajowym a wspólnotowym. W 47 wyrokach trybunał stwierdził niezgodność z konstytucją co najmniej jednego zaskarżonego przepisu. Wiele wyroków trybunału nie zostało wykonanych.

Prezes TK zaznaczył, że wiele z wydanych w ub. roku wyroków funkcjonuje w świadomości społecznej jako ważne, a niekiedy nawet "wzbudzające kontrowersje". Dodał, że co roku do TK wpływa coraz więcej skarg konstytucyjnych i pytań prawnych. "Nie zawsze wzrost liczby spraw świadczy o pogarszaniu się prawa, ale o lepszej kontroli" - powiedział prezes J. Stępień. W 2006 roku do trybunału wpłynęły 294 skargi konstytucyjne, z których 100 przekazano do merytorycznego rozpoznania.

W ub. roku średni okres rozpoznawania sprawy wynosił około 13,5 miesiąca i był o miesiąc krótszy niż rok wcześniej.

Trybunał stwierdził m.in. niezgodność z konstytucją niektórych zapisów nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, wprowadzającej zmiany w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, niekonstytucyjność części przepisów dotyczących powołania bankowej komisji śledczej, a także niektórych zapisów dotyczących nowych reguł dostępu do zawodu adwokata i radcy prawnego.

Trybunał uznał natomiast, że nie stanowi nieproporcjonalnego naruszenia gwarancji słowa zapis przewidujący karę za zniesławienie; nie podzielił też zarzutów dotyczących niekonstytucyjności zmian w ordynacji samorządowej, dopuszczającej tzw. blokowanie list komitetów wyborczych. Trybunał określił także nową, odmienną od podstawowej 14-dniowej vacatio legis; ma ona wynosić 6 miesięcy przed kolejnymi wyborami - rozumianymi nie jako akt głosowania, ale czynności związane z tzw. kalendarzem wyborczym.

Z informacji na temat działalności i orzecznictwa trybunału w roku 2006 wynika, że dotychczas nie zmieniono np. przepisów dotyczących majątku byłego Funduszu Wczasów Pracowniczych, które trybunał uznał za niekonstytucyjne jeszcze w 1998 roku, nie zmieniono też przepisów ustawy - Prawo o zgromadzeniach oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym i wielu innych orzeczeń z roku 2005 i 2006.

* * *

4 kwietnia 2007 r. zakończyła się 14. edycja konkursu Wiedzy o Parlamencie i Wybitnych Ludziach Tworzących Dzieje Polskiego Parlamentaryzmu, zorganizowana w roku szkolnym 2006/2007 pod patronatem marszałka Senatu oraz kuratoriów oświaty z Gdańska i Bydgoszczy.

Celem dorocznego konkursu jest poszerzenie wiedzy na temat historii polskiego parlamentu, współczesnej roli, znaczenia i funkcjonowania Senatu i Sejmu, a także przybliżenie młodzieży postaci związanych z historią parlamentaryzmu. Do obecnej edycji konkursu przystąpiło 3440 uczniów z województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Do finału zakwalifikowało się 12 osób (6 uczniów gimnazjów i 6 ze szkół ponadgimnazjalnych).

Podczas uroczystości w Senacie wicemarszałek Marek Ziółkowski i senator z Torunia Michał Wojtczak, w obecności przedstawicieli kuratoriów oświaty, wręczyli laureatom nagrody pieniężne (od 2000 zł do 1000 zł), dyplomy oraz upominki, a szkołom, z których wywodzą się zwycięzcy, sprzęt komputerowy.

Wicemarszałek M. Ziółkowski wyraził uznanie dla wiedzy laureatów. Podkreślił, że historię najstarszej europejskiej demokracji parlamentarnej, jaką może się szczycić Polska, warto upowszechniać.

W kategorii szkół gimnazjalnych komisja konkursowa przyznała I miejsce Mateuszowi Krempie, II miejsce - Łukaszowi Bastrzykowi, III miejsce - Mateuszowi Kulewiczowi. Wyróżnienia otrzymali: Rafał Przybyszewski, Szczepan Szczęsny i Mateusz Zaremba.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zdobyła Klaudia Szymańska, II miejsce - Marcin Czerwiński, III miejsce - Katarzyna Niewadzioł. Wyróżnienia otrzymali Marek Olbrycht i Paweł Nawrocki.

Sprzęt komputerowy otrzymały Gimnazjum nr 51 w Bydgoszczy i II LO w Słupsku.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment