21 marca 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywano ustawę o administrowaniu obrotem usługowym z zagranicą.

W imieniu rządu przyjęcie ustawy rekomendował senatorom wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek. Pozytywną opinię o ustawie przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa stanowi rezultat prac sejmowych nad projektem rządowym. Jej podstawowym celem było umożliwienie prawidłowej realizacji rozporządzenia Rady nr 1236/2005 z 27 czerwca 2005 r. w sprawie handlu niektórymi towarami, które mogłyby być użyte do wykonywania kary śmierci, tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Rozporządzenie to wchodzi w życie z 30 lipca br. Projektodawca zaproponował taką konstrukcję przepisów nowej ustawy, która umożliwi wykonanie w przyszłości także innych regulacji unijnych o zbliżonym charakterze, o ile takie zostaną przyjęte.

Wspomniane rozporządzenie Rady przewiduje wprowadzenie zakazu eksportu i importu towarów wykorzystywanych do wykonywania kary śmierci oraz tortur. Jednocześnie dopuszcza możliwość handlu tymi towarami, jeżeli są one wykorzystywane w innych uzasadnionych celach. Handel ten ma się odbywać na podstawie systemu pozwoleń wydawanych przez administracje krajów członkowskich UE. Rozporządzenie dotyczy zarówno zasad obrotu określonymi towarami z krajami trzecimi, jak i zasad świadczenia tzw. pomocy technicznej (usług) związanej z tymi towarami. Rozporządzenie wprowadza obowiązek uzyskania pozwolenia na świadczenie usług z obszaru celnego Wspólnoty na terytorium kraju trzeciego lub przyjmowanie usług świadczonych z terytorium kraju trzeciego na obszarze celnym Wspólnoty, w zakresie udzielania pomocy technicznej związanej z określonymi wyżej towarami.

Nowa ustawa przewiduje zarówno wykonywanie przepisów prawa wspólnotowego kształtującego obrót usługami z krajami trzecimi, jak i możliwość zastosowania, zgodnie z przepisami WTO, tak jak to było do tej pory, własnych (tj. ustanawianych przez Polskę) środków reglamentujących obrót usługami z zagranicą.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o administrowaniu obrotem usługowym z zagranicą. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jerzego Szmita.

W drugim punkcie porządku dziennego senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Podczas posiedzenia na temat zapisów przyjętych w nowelizacji sejmowej wypowiadali się podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Tomasz Nowakowski oraz prezes Urzędu Zamówień Publicznych Tomasz Czajkowski. Szereg uwag zgłosiło senackie biuro legislacyjne.

Rozpatrywana nowelizacja była projektem rządowym i zawierała przepisy mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Przedstawiony projekt wynikał z konieczności dostosowania polskiego systemu prawnego do nowych dyrektyw unijnych. Nowelizacja wprowadza m. in. zmiany w katalogu podmiotów zobowiązanych do stosowania określonych w niej procedur, a także w katalogu zamówień, podczas których należy stosować przepisy ustawy. Nowelizacja wprowadza zmiany w przesłankach zastosowania oraz zasadach przeprowadzenia niektórych z obecnie znanych trybów postępowania (np. negocjacji z ogłoszeniem, aukcji elektronicznej). Wprowadza również nowy tryb udzielania zamówień - tzw. dialog konkurencyjny.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 24 poprawek do ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Ustalono, że ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Marek Waszkowiak.

Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości; na jego sprawozdawcę wybrano senatora Antoniego Motyczkę.