Komisja Gospodarki Narodowej zebrała się w celu rozpatrzenia ustawy o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Gruzji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Warszawie dnia 5 listopada 1999 r., oraz ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 21 kwietnia 2005 r.

W tej części posiedzenia udział wzięli podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Mirosław Barszcz ora wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Janusz Łącki. Komisja zapoznała się także z pozytywnymi opiniami o rozpatrywanych ustawach przedstawionymi przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W kolejnych głosowaniach senatorowie postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie obu ustaw ratyfikacyjnych. Ustalono, że sprawozdania w tej sprawie przedstawi Izbie senator Jarosław Lasecki.

Następnie Komisja Gospodarki Narodowej przystąpiła do rozpatrywania ustawy o ratyfikacji Międzynarodowej Umowy dotyczącej Drewna Tropikalnego, sporządzonej w Genewie dnia 26 stycznia 1994 r.

Z ustaleniami zawartymi w przedmiotowej umowie zapoznał senatorów wiceminister gospodarki Marcin Korolec. Pozytywna opinię przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Jerzego Szymurę.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o ratyfikacji Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi. Jej przyjęcie zarekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa Zbigniew Wysocki. Ponadto zapoznano się z pozytywną opinią biura legislacyjnego.

W głosowaniu rozpatrywana ustawa ratyfikacyjna uzyskała akceptację komisji. Ustalono, że wypracowane stanowisko przekaże Izbie podczas posiedzenia plenarnego senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Ponadto Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz o zmianie innych ustaw. Senatorowie zapoznali się z wyjaśnieniami, których w imieniu rządu udzielał sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Paweł Szałamacha, któremu towarzyszyli radca ministra Krzysztof Głogowski oraz p.o. dyrektora Departamentu Prawnego Wojciech Parzyński. Zapoznano się także ze szczegółowymi uwagami biura legislacyjnego.

Uchwalona przez Sejm ustawa stanowi rezultat prac nad projektem rządowym. Zasadniczym celem zmian zaproponowanych w projekcie rządowym było usprawnienie i przyspieszenie komercjalizacji przedsiębiorstw państwowych, usunięcie problemów związanych z gospodarowaniem mieniem Skarbu Państwa oraz umożliwienie nabywania przez jednostki samorządu terytorialnego akcji lub udziałów w spółkach prowadzących działalność z zakresu użyteczności publicznej.

Najważniejsze zmiany wprowadzane przez nowelizację polegają na:

W głosowaniu senatorowie zaproponowali wprowadzenie 10 poprawek do nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, zbieżnych z uwagami senackiego biura legislacyjnego. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Jerzy Szmit.

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła także ustawy o spółdzielniach socjalnych.

Senatorowie wysłuchali informacji przedstawionej przez dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Krystynę Wyrwicką. Zapoznali się także z uwagami senackiego biura legislacyjnego.

W głosowaniu opowiedziano się za wprowadzeniem do rozpatrywanej ustawy 4 poprawek. Jak ustalono, proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Andrzej Owczarek. Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości, którego sprawozdawcą będzie senator Przemysław Berent.

Na zakończenie posiedzenia Komisja Gospodarki Narodowej przyjęła stanowisko w sprawie budowy drogi ekspresowej "S-12":

<<Komisja Gospodarki Narodowej po zapoznaniu się z działaniami podjętymi przez władze samorządów lokalnych, skupionych wokół drogi ekspresowej "S-12", wyraża uznanie i poparcie dla podejmowanych inicjatyw.

Komisja Gospodarki Narodowej mając na uwadze zaangażowanie lokalnych samorządów oraz fakt, że realizacja budowy drogi ekspresowej "S-12" podniesie atrakcyjność inwestycyjną obszarów, a przede wszystkim będzie stanowiła znaczny impuls rozwojowy dla rejonów o dużej, przewyższającej średnią krajową, stopie bezrobocia, zwraca się do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie skutecznych działań umożliwiających realizację tej inwestycji>>.