16 maja 2006 r.

Komisja Gospodarki Narodowej zebrała się w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych.

Zapisy ustawy, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu rządowego, rekomendował senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Paweł Poncyljusz. Pozytywną opinię o rozpatrywanej nowelizacji przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Dzięki przyjęciu rozwiązań zaproponowanych przez rząd Polska ma w większym stopniu wykorzystywać wsparcie z funduszy unijnych. Nowelizacja wprowadza nowe instrumenty, które mają zachęcić banki i przedsiębiorców do korzystania z gwarancji i poręczeń Funduszu. Podczas prac w Sejmie przyjęto też poprawkę, zakładającą podwyższenie limitu gwarancji dla przedsiębiorców z 250 tys. do 500 tys. euro.

Fundusz Poręczeń Unijnych utworzony został na podstawie ustawy z 16 kwietnia 2004 r. Miał udzielać poręczeń i gwarancji pod kredyty zaciągane przez firmy, instytucje, organizacje i samorządy na poczet realizacji projektów dotowanych ze środków UE. Z danych resortu gospodarki wynika jednak, że dotychczas wykorzystanie FPU wynosi zaledwie ok. 12% - 80 mln z 670 mln zł. Zaproponowane w nowelizacji zmiany mają otworzyć fundusz dla podmiotów, które ubiegały się o dofinansowanie projektów z UE i nie dostały, ale zamierzają realizować projekty we własnym zakresie. Na gwarancje dla tych podmiotów można będzie przeznaczać do 15% środków funduszu. Zmiany dopuszczają także korzystanie ze środków FPU przez wykonawców projektów wynajętych przez podmioty realizujące projekty dofinansowane z Unii (np. firmy budowlane wynajęte przez samorządy). Po nowelizacji ustawy fundusz mógłby udzielać wykonawcom poręczeń gwarancji dobrego wykonania kontraktu podpisanego ze zleceniodawcą - beneficjentem unijnego wsparcia. Nowelizacja ma także rozszerzyć ofertę funduszu na tzw. gwarancję realizacji projektu, co umożliwiłoby udzielanie gwarancji dla projektów szkoleniowych, uzyskujących dofinansowanie z UE w ramach programów rozwoju zasobów ludzkich.

W dyskusji ustawa o zmianie ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych nie wywołała żadnych kontrowersji i została pozytywnie oceniona przez senatorów. W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się za jej przyjęciem bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jarosława Chmielewskiego.