19 czerwca 2007 r.

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Prawo energetyczne.

Przyjęcie nowelizacji, uchwalonej z przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski. W posiedzeniu uczestniczyli także wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki Wiesław Wójcik, posłanka sprawozdawczyni Anna Paluch i wicedyrektor Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki Jan Bogolubow. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Nowela wprowadza przepisy przejściowe, mające na celu zapewnienie ciągłości dotychczasowych umów pomiędzy funkcjonującymi obecnie zakładami energetycznymi i odbiorcami końcowymi energii elektrycznej w związku z wydzielaniem działalności dystrybucyjnej w zakresie energii elektrycznej od innych działalności, w tym obrotu i wytwarzania energii elektrycznej.

W głosowaniu komisja opowiedziała się jednomyślnie za przyjęciem ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Władysława Mańkuta.

Następnie senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Podczas prac nad sejmową nowelizacją rząd reprezentował podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik. Uwagi szczegółowe przedstawiło senackie biuro legislacyjne.

Nowela wprowadza kilka zmian do obowiązującej od 1 stycznia br. ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. Jej celem jest przede wszystkim przedłużenie do 31 grudnia 2008 r. możliwości dokonywania zapłaty opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej. Ta przejściowa regulacja ma umożliwić wykorzystanie znaków opłaty skarbowej, których użycie stanowiło jeden ze sposobów uiszczenia opłaty skarbowej na podstawie ustawy z 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej, a której to formy zapłaty nie przewiduje ustawa z 16 listopada 2006 r.

W toku prac sejmowych przyjęto dwie istotne zmiany w stosunku do przedłożenia rządowego. Po pierwsze, wprowadzono przepis wyłączający obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od dokonanych czynności urzędowych lub wydanych zaświadczeń, których wykonanie lub wydanie nastąpiło na podstawie zgłoszenia lub na wniosek przekazany za pośrednictwem konsula, albo doręczenie dokumentu potwierdzającego dokonanie czynności urzędowej lub zaświadczenia dokonywane jest za pośrednictwem konsula, za pobraniem opłaty konsularnej. Konsul zobowiązany jest poinformować organ administracji publicznej o pobraniu opłaty konsularnej. Po drugie, wydłużono termin, w którym możliwe będzie wykorzystanie znaków opłaty skarbowej (projekt rządowy przewidywał termin do 31 grudnia br., Sejm przyjął datę 31 grudnia 2008 r.).

W czasie dyskusji senator Marek Waszkowiak zaproponował przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. W głosowaniu nie uzyskał on poparcia Komisji Gospodarki Narodowej i został zgłoszony jako wniosek mniejszości. Jego sprawozdawca będzie senator M. Waszkowiak.

Komisja opowiedziała się natomiast za poprawką przedstawioną przez senatora Jerzego Szmita, zmierzającą do skrócenia terminu wykorzystania znaczków skarbowych do 31 grudnia br. Ustalono, że przyjęcie ustawy sejmowej wraz z rekomendowaną przez komisję zmianą zaproponuje Izbie senator Jarosław Lasecki.

W trzecim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęcie ustawy, uchwalonej przez Sejm z przedłożenia Rady Ministrów, rekomendowała senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Suchocka-Roguska. Przebieg prac sejmowych zreferowała posłanka sprawozdawczyni Aleksandra Natalli-Świat. Ponadto w tej części posiedzenia uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Romuald Poliński, dyrektor Departamentu Obsługi Klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Grażyna Lisowska oraz wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w tej instytucji Elżbieta Łozińska.

Zgodnie z nowelizacją składka rentowa zostanie obniżona łącznie o 7%. Pierwszy etap obniżki nastąpi od 1 lipca br. i wyniesie 3% po stronie pracowników. Następnie od 1 stycznia 2008 r. składka zostanie obniżona o kolejne 4% - po 2%. po stronie pracowników i pracodawców. Obecnie składka rentowa wynosi 13%. Po redukcji pracownicy będą płacić 1,5% składki, a pracodawcy - 4,5%.

W wyniku dyskusji, a następnie głosowania Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora J. Szmita.