18 lipca 2007 r.

W pierwszym punkcie porządku posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o dotacji dla przedsiębiorstwa państwowego Zakłady Chemiczne "Tarnowskie Góry" w Tarnowskich Górach w likwidacji.

Rząd reprezentował Krzysztof Zaręba - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Ustawa przeznacza dotację dla Zakładów Chemicznych w Tarnowskich Górach w likwidacji na dofinansowanie prac związanych z unieszkodliwianiem odpadów chemicznych i rekultywacją terenów skażonych w zakresie prowadzenia eksploatacji oczyszczalni ścieków, monitoringu środowiska w rejonie zakładu oraz dozorowanie mienia i wykonywanie prac naprawczych.

Komisja jednogłośnie zaakceptowała wniosek senatora Marka Waszkowiaka o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wyznaczono senatora Bronisława Korfantego.

W następnym punkcie porządku posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Nowelizacja ma na celu usprawnienie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz zwiększenie dostępu do usług rynku pracy świadczonych na rzecz bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców. Zmiany w ustawie wynikają również z konieczności umożliwienia pełniejszej realizacji zadań Krajowego Programu Reform na lata 2005-2008 na rzecz Realizacji Strategii Lizbońskiej (przyjętego przez Radę Ministrów 27 grudnia 2005 r.), a także potrzeby uporządkowania i doprecyzowania pojęć niezbędnych do skutecznej realizacji zadań na rzecz klientów urzędów pracy oraz kadry odpowiedzialnej za realizację zadań wynikających z ustawy.

W tej części posiedzenia wzięła udział Halina Olencka - podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Komisja przyjęła ustawę z poprawkami senatora Marka Waszkowiaka, zaproponowanymi przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, oraz poprawkami senatora Tomasza Misiaka.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wyznaczono senatora T. Misiaka.

Następnie komisja przystąpiła do rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawa doprecyzowuje przepisy dotyczące zasad gospodarowania nieruchomościami należącymi do zasobów Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego oraz nowelizuje przepisy dotyczące działalności zawodowej w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami.

Rząd reprezentował Piotr Styczeń - sekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa.

Senator Andrzej Owczarek zgłosił poprawkę do nowelizacji, przewidującą podwyższenie opłaty za podział działki z 30 do 50% jej wartości. Komisja nie przyjęła tej poprawki.

Wiceminister P. Styczeń podkreślił, że wysokość opłaty powinna pozostać na poziomie 30% wartości nieruchomości, ponieważ w takiej wysokości opłata ta jest również zapisana w nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Gminy pobierają tzw. opłaty adiacenckie za wzrost wartości nieruchomości. Wartość działki budowlanej wzrasta m.in. w wyniku jej podziału, scalenia lub zainstalowania na niej urządzeń infrastruktury technicznej: wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych czy telekomunikacyjnych.

W opinii wiceministra, nowelizacja po raz pierwszy kompleksowo reguluje sprawy związane z gospodarowaniem nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Jak napisano w uzasadnieniu do noweli, proponowane rozwiązania nie powinny "znacząco wpłynąć na wydatki i dochody budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz budżetu państwa. Zaproponowane zmiany nie powodują nowych dodatkowych obciążeń tych budżetów" .

Nowelizacja upraszcza też procedury związane z wykupem mieszkań komunalnych przez dotychczasowych najemców. Przewiduje m.in., że osoby, które wykupiły mieszkanie od gminy z bonifikatą i zdecydują się na ich sprzedaż przed upływem 5 lat, będą musiały zwrócić bonifikatę. Jeżeli jednak pieniądze ze sprzedaży w ciągu roku zostaną wydane na zakup drugiego mieszkania, bonifikaty nie trzeba będzie zwracać.

Nowelizacja skraca także okres zawieszenia postępowania podziału nieruchomości z 12 do 6 miesięcy. Do tej pory urząd gminy, na wniosek właściciela nieruchomości, mógł przerwać na rok postępowanie w sprawie podziału nieruchomości.

Nowela zawiera też regulacje dotyczące zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami kandydaci do tych zawodów nie będą musieli zdawać, jak dotychczas, państwowego egzaminu licencyjnego. Wystarczą studia magisterskie, np. ekonomiczne i półroczne praktyki w zawodzie.

Komisja po dyskusji przyjęła poprawki senatora Marka Waszkowiaka, przedstawione przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, oraz zaproponowane przez stronę rządową.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wyznaczono senatora Władysława Mańkuta.

Kolejny punkt porządku posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej dotyczył rozpatrzenia ustawy o zniesieniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych.

Ustawa znosi Wojewódzkie Kolegia Skarbowe - kolegialną instytucję o kompetencjach pomocniczych, mającą - w założeniu ustawy o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych - koordynować współdziałanie administracji podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej.

Podczas rozpatrywania tej ustawy rząd reprezentował Marian Banaś, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Komisja po dyskusji przyjęła poprawkę senatora Jacka Włosowicza do przepisów przejściowych.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wyznaczono senatora Bogusława Lisieckiego.

Następnie rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o urzędach i izbach skarbowych.

Ustawa określa zasady tworzenia skarbowego zasobu kadrowego, w tym sposobu powoływania i odwoływania dyrektorów i wicedyrektorów izb skarbowych oraz naczelników urzędów skarbowych.

Rząd reprezentował M. Banaś, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Komisja przyjęła poprawki zaproponowane przez senatora Jacka Włosowicza, przedstawione przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji wyznaczono senatora B. Lisieckiego.

W ostatnim punkcie porządku posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych.

Ustawa określa zasady i sposób realizacji uprawnienia do ekwiwalentu pieniężnego z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób z przedsiębiorstw robót górniczych za lata 2002-2015.

Na posiedzeniu komisji ustawę przedstawił poseł sprawozdawca Rajmund Moric.

Rząd reprezentował Paweł Poncyljusz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

Komisja zaakceptowała wniosek senatora Jacka Włosowicza o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Sprawozdanie komisji o tej ustawie na posiedzeniu plenarnym Izby przedstawi senator Antoni Motyczka.