14 marca 2006 r.

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności.

W posiedzeniu udział wzięli podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz, sędzia Barbara Kudelska-Niesłuchowska z Wydziału Prawa Gospodarczego w Departamencie Legislacyjno-Prawnym w tym resorcie oraz dyrektor Biura Prawnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej Waldemar Śledzik. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywaną nowelizację omówił wiceminister K. Józefowicz. Uzasadniając potrzebę jej uchwalenia, stwierdził, że dostosowuje ona polskie regulacje prawne do prawa unijnego.

Podczas dyskusji rozpatrywana ustawa nie budziła wątpliwości legislacyjnych. Skupiono się przede wszystkim na zadaniach, jakie mają do wykonania przywięzienne zakłady pracy. Zgodnie z art.1 ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności podstawowym celem tych instytucji jest resocjalizacja, a nie wypracowywanie zysku finansowego, jak w innych przedsiębiorstwach państwowych lub prywatnych.

Wobec braku zastrzeżeń do rozpatrywanej ustawy senator Zbigniew Romaszewski zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

W głosowaniu uzyskał on jednomyślne poparcie. Ustalono, że przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności zarekomenduje Izbie senator Robert Smoktunowicz.

Na zakończenie przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Z. Romaszewski zapowiedział zwołanie posiedzenia z udziałem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, poświęconego dyskusji nad planowaną reformą wymiaru sprawiedliwości.