7 listopada 2006 r.

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego.

Przyjęcie nowelizacji, będącej projektem rządowym, rekomendował senatorom wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Józefowicz, któremu towarzyszył dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w tym resorcie Jacek Sadowski. Jak podkreślano, nowela ma na celu uproszczenie, przyspieszenie i zwiększenie efektywności postępowań w sprawach gospodarczych, a także wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu nie zgłosiło zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Zwróciło jednak uwagę, że z punktu widzenia jednoznaczności przepisów art. 4 ustawy powinien zostać doprecyzowany tak, aby z jego treści wynikało, że powołane w nim przepisy dotyczą Kodeksu postępowania cywilnego.

W głosowaniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki, zgodnie z którą w art. 1 w pkt 11 § 2 otrzymałby brzmienie: "§ 2. Sąd może skazać na grzywnę stronę, jeżeli powołała się w złej wierze na nieprawdziwe okoliczności, które skutkowały odroczeniem rozprawy.". Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Kubiaka.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Przyjęcie ustawy, będącej projektem rządowym rekomendowała senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Beata Kempa; towarzyszyli jej prokuratorzy Jerzy Łobuda, Ryszard Pusz i Grażyna Stanek. W posiedzeniu wzięły także udział Renata Leoniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urszula Derek z Biura Prawnego Komendy Głównej Policji. Zapoznano się też z opinią senackiego biura legislacyjnego.

Przyjęte przez Sejm zmiany w kodeksie karnym zakładają m.in. szybkie osądzanie sprawców chuligańskich wybryków. W przyśpieszonym trybie mają być sądzeni ci, którzy dopuścili się np. zniszczenia mienia, gróźb karalnych, znieważania funkcjonariuszy, naruszenia nietykalności cielesnej, a także sprawcy wypadków po pijanemu. W takich wypadkach prokuratura i policja będą miały 48 godzina na to, by przekazać zatrzymaną osobę do dyspozycji sądu i sformułować wniosek, który zastąpi akt oskarżenia. Sąd będzie miał dobę na wydanie wyroku. W uzasadnionych wypadkach okres ten może zostać przedłużony do 14 dni. Jeżeli w ciągu 48 godzin zatrzymana osoba nie zostanie przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o rozpoznanie jej sprawy w trybie przyspieszonym, ma zostać zwolniona.

W dyskusji senatorowie zgłaszali wątpliwości, czy w sytuacji przepełnienia polskich więzień nie nastąpi w nich gwałtowne pogorszenie warunków odbywania kary przez skazanych. Wiceminister sprawiedliwości B. Kempa zapewniła, że do 2009 r. przybędzie 17 tys. nowych miejsc w polskich więzieniach, w tym 4045 już w tym roku. "Niedawno w Ostrołęce otwarto nowe więzienie, w którym są wolne miejsca. Gdyby np. w Białymstoku doszło do wybryków chuligańskich, skazani w trybie przyśpieszonym mogliby tam zostać osadzeni i przepełnienia by nie było" - powiedziała.

W dyskusji propozycję wprowadzenia poprawki do rozpatrywanej nowelizacji przedstawiła senator Anna Kurska. W głosowaniu postulowana zmiana uzyskała poparcie komisji. Ustalono, że stanowisko Komisji Praw Człowieka i Praworządności w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wraz z popartą poprawką przedstawi izbie senator A. Kurska.

Diariusz Senatu nr 26