10 lipca 2007 r.

Komisja Praw Człowieka i Praworządności w pierwszym punkcie porządku posiedzenia rozpatrzyła uchwaloną przez Sejm 29 czerwca br. ustawę o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz ustawy o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu wziął udział poseł sprawozdawca Mieczysław Walkiewicz.

Główne założenia nowelizacji przedstawił Waldemar Popławski, zastępca dyrektora Biura Prawnego Komendy Głównej Straży Granicznej, upoważniony do reprezentowania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Podczas dyskusji nad ustawą nie zgłoszono żadnych wniosków i postanowiono przyjąć ustawę bez poprawek.

Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senatora Janusza Kubiaka.

W kolejnym punkcie porządku obrad rozpatrywano uchwaloną przez Sejm 29 czerwca br. ustawę o Policji. W tej części posiedzenia uczestniczyli Andrzej Rudlicki, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz Krzysztof Choiński, zastępca dyrektora Biura Prawnego Komendy Głównej Policji.

Wobec braku zastrzeżeń do ustawy komisja postanowiła przyjąć ją bez poprawek.

Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senatora Krzysztofa Piesiewicza.

Ostatni punkt porządku posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności dotyczył rozpatrzenia uchwalonej przez Sejm 29 czerwca br. ustawy o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Projekt tej nowelizacji został przygotowany pod przewodnictwem marszałka Sejmu Ludwika Dorna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował część ustawy lustracyjnej i o IPN. Był efektem konsultacji politycznych z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nowela zakłada m.in., że warunkiem dostępu do archiwów jest wskazanie tematu prowadzonych badań oraz rekomendacji pracownika naukowego uprawnionego do prowadzenia badań naukowych w dyscyplinach nauk humanistycznych, społecznych, gospodarki lub prawa - w wypadku osób niebędących takimi pracownikami, a także tematu materiału prasowego i upoważnienia od redakcji lub wydawcy (dla dziennikarza). Osoby, które otrzymują akta IPN, mają ponosić odpowiedzialność prawną za sposób ich wykorzystania.

Na posiedzeniu komisji obecny był Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, który w swoim wystąpieniu zreferował wątpliwości, jakie budzi proponowana przez Sejm nowela ustawy o IPN. Zdaniem rzecznika, przepis o potrzebie posiadania rekomendacji środowiska naukowego, aby otrzymać dostęp do akt IPN, godzi w gwarantowaną konstytucyjnie wolność badań naukowych.

Następnie - poproszony przez przewodniczącego komisji o zajęcie stanowiska - zabrał głos Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

W dyskusji brał również udział przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości - Przemysław Piątek, zastępca prokuratora generalnego. Poinformował członków komisji, iż rząd popiera proponowaną nowelizację.

Po dyskusji komisja zdecydowała o przyjęciu ustawy bez poprawek.

Ustalono, że sprawozdanie komisji na posiedzeniu plenarnym Izby przedstawi senator Zbigniew Romaszewski.