13 grudnia 2006 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przystąpiono do pierwszego czytania zgłoszonego przez grupę senatorów projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw.

W imieniu wnioskodawców projekt przedstawił i uzasadnił senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

Wobec uchylenia dotychczas obowiązującej ustawy o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne rozpatrywany projekt zapewnia uzgodnienie systemowe norm ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw z ustawą o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. W myśl projektu w wypadku zgłoszenia w wyborach samorządowych kandydatury obywatela polskiego urodzonego przed 1 sierpnia 1972 r. do pisemnej zgody kandydata na kandydowanie dołącza się również oświadczenie kandydata dotyczące jego ewentualnej współpracy lub kontaktów ze służbami podległymi resortowi spraw wewnętrznych lub obrony narodowej w latach 1944-1990.

Podczas posiedzenia opinię na temat projektu przedstawili sekretarz państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki oraz dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Katarzyna Golat.

W opinii Państwowej Komisji Wyborczej, zgodnie z obowiązującym prawem informacje na temat ewentualnej współpracy kandydata na radnego, jego kontaktów czy udzielania informacji resortom podległym resortowi służb wewnętrznych lub obrony narodowej będą udostępnione wyborcom (konieczność przedłożenia zaświadczenia dotyczącego istnienia w archiwach IPN dokumentów organów bezpieczeństwa państwa dotyczących tej osoby). Komisja zwróciła też uwagę na bardzo ogólne określenie podmiotów, z którymi współpraca lub kontakty miałyby zostać ujawnione w oświadczeniu. Ponadto proponowana ustawa dotyczy tylko jednej z ustaw tworzących polski system prawa wyborczego.

W wyniku dyskusji połączone komisje postanowiły odroczyć prace nad rozpatrywanym projektem ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw do czasu przesłania przez prezydenta do Sejmu zapowiadanego projektu nowelizacji tzw. ustawy lustracyjnej.