11 kwietnia 2007 r.

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej kontynuowali rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 30 marca br.

Komisja zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, do której odniósł się następnie wiceminister edukacji narodowej się Stanisław Sławiński, nie podzielając zawartych w niej wątpliwości.

W dyskusji poruszono m.in. kwestię definicji dyrektora szkoły, rozdzielenia zespołów szkół oraz terminu wejścia życie ustawy. Propozycje wprowadzenia poprawek zgłosili senatorowie Andrzej Jaroch i Przemysław Alexandrowicz.

W głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie dwóch poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Dotyczyły one skreślenia lit. b w art. 1 w pkt 1, stanowiącego, że przez dyrektora szkoły rozumie się także dyrektora zespołu szkół, oraz zmiany terminu jej wejścia w życie na 1 września br., nie zaś po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Owczarka.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zarządzaniu kryzysowym. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 30 marca br.

Podczas posiedzenia dyrektor Bogusław Cichoń z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zasygnalizował propozycje poprawek i uzasadnił potrzebę ich wprowadzenia. Swoje uwagi przypomniało także senackie biuro legislacyjne. W opinii biura, dwie ze zmian zaproponowanych przez resort wykraczały poza materię ustawy rozpatrywanej przez Sejm.

Na temat zmian wypowiadał się także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Soloch. Do uwag dotyczących Państwowego Ratownictwa Medycznego odniósł się wicedyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski. Wnioski o wprowadzenie poprawek zgłosił senator Jerzy Szmit.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 8 poprawek do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Ryszarda Ciecierskiego.

Na zakończenie posiedzenia przewodniczący komisji senator J. Szmit omówił kwestie wyjazdu grupy senatorów do Kaliningradu w dniach 7-8 maja br. i uzasadnił potrzebę ich spotkania z władzami Obwodu Kaliningradzkiego. Senator zwrócił się do senatorów z prośbą o zgłaszanie się chętnych do tego wyjazdu. Następnie przewodniczący przedstawił plan pracy komisji w najbliższym czasie.