5 stycznia 2006 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą przygotowano projekt uchwały w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi.

W projekcie stwierdzono m.in., że sytuacja Polaków na Białorusi powoduje zaniepokojenie i troskę Senatu, dążącego do respektowania i poszanowania praw polskiej mniejszości na Białorusi. Podkreślono, że Izba "udziela poparcia wszystkim działaniom rządu, a także niezależnym inicjatywom społecznym, zmierzającym do tego, aby Białoruś stała się państwem demokratycznym". "Władze polskie powinny przygotować plan długofalowych działań mających na celu wypracowanie dodatkowych i szerszych niż dotychczasowe form współpracy ze środowiskami polonijnymi na Białorusi" - napisano w projekcie zaakceptowanym przez połączone komisje.

W projekcie zawarto stwierdzenie, że będzie prowadził "zdecydowane i konsekwentne działania na arenie międzynarodowej mające na celu uwrażliwienie instytucji euroatlantyckich i opinii publicznej na sytuację mniejszości polskiej na Białorusi w kontekście stałego ograniczania swobód obywatelskich w tym państwie". "W oparciu o konieczność przestrzegania praw człowieka powstała niepodległa, demokratyczna Polska, ponadto sami w okresie komunistycznej niewoli korzystaliśmy z pomocy demokratycznych krajów zachodu i jesteśmy zobowiązani do pomocy tym, którzy dziś pomocy oczekują i potrzebują" - napisano w projekcie uchwały.

Ustalono, że w dalszych pracach nad projektem w sprawie sytuacji Polaków na Białorusi połączone komisje będzie reprezentować senator Stefan Niesiołowski.