20 lipca 2006 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej przeprowadzono pierwsze czytanie zgłoszonego przez grupę senatorów projektu uchwały Senatu w sprawie ustanowienia roku 2007 Rokiem Miasta Krakowa.

W imieniu wnioskodawców projekt uchwały przedstawił i uzasadnił senator Piotr Boroń. W projekcie ustanawiającym rok 2007 rokiem Krakowa Senat Rzeczypospolitej Polskiej w celu uhonorowania zasług tego stołeczno-królewskiego miasta przypomniano, że w 2007 roku przypada wielki jubileusz Krakowa - 750-lecie lokacji miasta dokonanej przez księcia Bolesława Wstydliwego. W roku tym mija również m.in. 800 lat od pierwszej kanonicznej nominacji biskupa Krakowa, którego następcą był Karol Wojtyła - Jan Paweł II, 100 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego i 70 lat od śmierci Karola Szymanowskiego.

Jak napisano w projekcie, ponadtysiącletnia historia Krakowa zasługuje na szczególne uhonorowanie, zarówno przez samych krakowian, jak i przez najwyższe władze Rzeczypospolitej. Ustanowienie Roku Miasta Krakowa to wyraz szacunku dla jego historycznego znaczenia, tradycji oraz dziedzictwa naukowego i kulturowego, a nade wszystko wyjątkowej roli, jaką Kraków odegrał i nadal odgrywa w kształtowaniu naszej polskiej tożsamości narodowej. Dla Polaków rozproszonych po całym świecie Kraków to także ważny symbol łączności z Ojczyzną.

W dyskusji poprawki do projektu uchwały zgłosili senatorowie Jarosław Chmielewski, Kazimierz Kutz i Czesław Ryszka. Spośród 6 proponowanych zmian połączone komisje poparły w głosowaniu 2 poprawki, zarekomendowane w przyjętym sprawozdaniu. Podczas drugiego czytania projektu uchwały w sprawie ustanowienia roku 2007 Rokiem Miasta Krakowa sprawozdawcą połączonych komisji będzie senator P. Boroń.