19 czerwca 2006 r.

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Zdrowia w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W imieniu rządu ustawę rekomendował senatorom wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Wysłuchano także opinii prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła. Swoje uwagi przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowelizacja została uchwalona z przedłożenia rządowego i jest konsekwencją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca 2005 r., który uznał, że część zapisów ustawy z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej jest niezgodna z konstytucją.

Zaproponowane przez rząd zmiany w ustawie mają ograniczyć dostęp do wykonywania diagnostyki laboratoryjnej osobom bez specjalistycznego wykształcenia. W opinii rządu, zagwarantuje to bezpieczeństwo pacjentom oraz poprawi jakość świadczeń zdrowotnych.

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyła Naczelna Rada Lekarska, uważając, że ustawa ogranicza lekarzom dostęp do tego zawodu. Trybunał orzekł, że przepisy określające dostęp do zawodu diagnosty laboratoryjnego są nieprecyzyjne. Ponadto pozostawiają dokładne uregulowanie prawa dostępu do zawodu diagnosty laboratoryjnego wewnętrznym przepisom uczelni lub korporacjom zawodowym, gdy tymczasem takie kwestie powinny być rozstrzygnięte w ustawie.

TK stwierdził, że ustawa stwarza możliwość interpretacji, w myśl której diagnostą może zostać osoba nie mająca odpowiedniego przygotowania do tego zawodu, z drugiej zaś strony nie daje rękojmi, że osoby przygotowane do zawodu będą mogły bez przeszkód być wpisane na listę diagnostów.

Ustawa rozpatrywana przez Komisję Zdrowia nowelizuje przepisy zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. Nowe brzmienie art. 7 zawiera zamknięty katalog kierunków studiów (biologia, biotechnologia, chemia, weterynaria i farmacja), których ukończenie, uzupełnione kształceniem podyplomowym albo specjalizacją, umożliwia ubieganie się o wpis na listę diagnostów laboratoryjnych. Ponadto przepis ten dookreśla specjalizacje, których ukończenie skutkuje w myśl ustawy uzyskaniem wiedzy i umiejętności niezbędnych do samodzielnego wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej.

W związku z uwagami Trybunału Konstytucyjnego do art. 10a nadano nowe brzmienie temu przepisowi. Ponadto w art. 10 dodano nowy ust. 1a, zgodnie z którym osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza, wnosząca o przyznanie prawa wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego, będzie dołączała dokument "Prawo wykonywania zawodu lekarza", potwierdzający spełnianie przez nią wymogów ustawowych.

W głosowaniu Komisja Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Janinę Fetlińską.