21 września 2006 r.

Komisja Zdrowia kontynuowała rozpatrywanie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W posiedzeniu komisji wzięli udział m.in. Władysław Puzoń i Janusz Adamczewski z Ministerstwa Zdrowia, Renata Górna z OPZZ, Lech Barycki z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych.

Po dyskusji i głosowaniach członkowie komisji postanowili rekomendować Izbie wprowadzenie 22 poprawek do ustawy.

Przyjęto m.in., że wysokość środków na finansowanie zadań ratownictwa medycznego w projekcie ustawy budżetowej na dany rok nie może być niższa niż kwota planowana na ten cel w poprzednim roku. Poprawkę tę proponowali już wcześniej posłowie z sejmowej Komisji Zdrowia, jednak nie zgodził się na nią rząd.

Senatorowie zdecydowali też, że lekarze, którzy pracują w szpitalnych oddziałach ratunkowych i w zespołach ratownictwa medycznego, a nie mają specjalizacji w tej dziedzinie, będą musieli ją zrobić do końca 2015, a nie - jak chciał Sejm - do końca 2020 r.

Komisja zdecydowała również, że w zespołach ratownictwa medycznego do tego czasu mogą pracować lekarze medycyny rodzinnej. W ustawie przyjętej przez Sejm nie wymieniono lekarzy tej specjalizacji.

Senatorowie chcą także, by w ustawie znalazł się zapis mówiący o tym, że minister zdrowia prowadzi bieżący monitoring funkcjonowania systemu ratownictwa, w tym zbiera od wojewodów lub lekarzy-koordynatorów informacje na temat zasobów systemu i wydarzeń mogących powodować zwiększone zapotrzebowanie na jednostki ratownicze na danym terenie.

Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzeniu plenarnym Izby wyznaczono senatora Władysława Sidorowicza.

Wniosek mniejszości komisji przedstawi senator Michał Okła.