19 lipca 2007 r.

Porządek dzienny posiedzenia Komisji Zdrowia przewidywał rozpatrzenie ustaw:

  • o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw,
  • o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • o zmianie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  • o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw

oraz

  • podsumowanie konferencji, która odbyła się 12 czerwca br., na temat: "Potrzeby
    i możliwości przeszczepiania narządów i szpiku w Polsce".

Obradom komisji przewodniczył senator Władysław Sidorowicz. Po wysłuchaniu opinii zaproszonych gości z Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej komisja postanowiła:

  • do ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw wprowadzić poprawkę; na sprawozdawcę komisji wyznaczono senator Janinę Fetlińską;
  • do ustawy o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy - Prawo
    o szkolnictwie wyższym wprowadzić poprawki; sprawozdawcą komisji będzie senator Waldemar Kraska;
  • ustawę o zmianie ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej przyjąć bez poprawek; sprawozdawcą komisji będzie senator Rafał Ślusarz;
  • do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw wprowadzić poprawki; sprawozdawcą komisji będzie senator Władysław Sidorowicz.

Podsumowując debatę przeprowadzoną podczas konferencji transplantologicznej, senatorowie stwierdzili, że konieczne jest nasilenie działań informacyjno-edukacyjnych, skierowanych do wszystkich grup społecznych, w celu zwiększenia liczby zabiegów przeszczepienia narządów oraz rozwoju przeszczepów nerek od dawców żywych.

Uznano, że celowe jest wdrożenie nowych metod terapeutycznych w transplantologii, takich jak przeszczepianie płuca, przeszczepianie jelita, przeszczepianie kończyny, przeszczepianie komórek trzustki u chorych z cukrzycą, wskazane jest też wprowadzenie nowych metod przeszczepiania komórek krwiotwórczych.

Stwierdzono, że w planach resortu należy uwzględnić fundusze na uzupełnienie wyposażenia placówek w niezbędny sprzęt, warunkujący kontynuację metody transplantologicznego leczenia w Polsce.

Senatorowie podkreślili, że niezbędne jest zwiększenie nakładów na rozwój medycyny transplantacyjnej w naszym kraju. Z tego względu Komisja Zdrowia poparła starania ministra zdrowia o uwzględnienie w budżecie na przyszły rok odpowiednich funduszów na realizację Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej POLGRAFT.