2009 Rok Polskiej Demokracji

O POLSKIEJ DEMOKRACJI W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Europoseł Ewa Tomaszewska prezentuje w Brukseli historię i dorobek polskiego parlamentaryzmu

20 stycznia 2009 r. w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli otwarta została wystawa "POLSKA. TRADYCJE PARLAMENTARYZMU DO 1791 ROKU". Jej pomysłodawczynią i organizatorką była europosłanka Ewa Tomaszewska, która cel tego przedsięwzięcia wyjaśniła następująco: W Brukseli jesteśmy postrzegani trochę jak ci, którzy nie wiedzą, co to jest demokracja. Tymczasem to w Polsce powstała pierwsza w Europie demokratyczna konstytucja. Historia powojennych 50 lat, "żelazna kurtyna", utrudniająca kontakty polityczne, gospodarcze i kulturalne, brak szans na integrację spowodowały, że dziś, będąc razem w Unii Europejskiej, współpracując w Parlamencie Europejskim, niewiele o sobie nawzajem wiemy. .Niewiele wiemy o dorobku naszych sąsiadów w zakresie rozwoju demokracji. Żeby docenić swój udział w rozwoju parlamentaryzmu i zrozumieć reakcje na sytuację w krajach sąsiadujących, musimy się lepiej poznać. Temu ma służyć ta wystawa. Pokazuje demokratyczny dorobek Państwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Wystawa obejmuje okres od Statutów Wiślicko - Piotrkowskich sankcjonujących uprzednie prawo zwyczajowe, poprzez Neminem Captivabimus... gwarantujące, że bez sądu więzić nikogo nie wolno, Nihil novi... gwarantujące, że nowych obciążeń bez zgody Parlamentu nakładać się nie będzie, Konfederację Warszawską gwarantującą swobody religijne, po Konstytucję 3 Maja i utworzenie pierwszego ministerstwa oświaty - Komisji Edukacji Narodowej. Wpisująca się w obchody Roku Polskiej Demokracji ekspozycja będzie również prezentowana w gmachu Senatu.

W uroczystym otwarciu wystawy w Brukseli uczestniczyli: Komisarz ds. Polityki Regionalnej Danuta Hubner, Ambasador RP przy UE Jan Tombiński oraz komisarz wystawy dr Hubert Wajs (AGAD).

Wystawę oraz towarzyszący jej katalog, którego wydanie dofinansował Senat RP, opracował zespół naukowy, w skład którego weszli polscy historycy: J. Choińska-Mika (UW);Janusz Grabowski (AGAD); Rafał Jankowski (AGAD); Urszula Kacperczyk (AGAD); Michał Kulecki (AGAD); Karol Mazur (Muzeum Powstania Warszawskiego); Piotr Tafiłowski (UMKS Lublin); Hubert Wajs (AGAD) - komisarz wystawy; Małgorzata Witecka (AGAD) Marek Wredne (ZKW); Jarosław Zawadzki (AGAD).

Recenzja wydawnicza katalogu: prof. dr hab. Jan Dzięgielewski.

Koncepcja wizualna oraz projekt graficzny wystawy i katalogu są dziełem Jacka Koteli i Katarzyny Dinwebel.