Wydarzenia - Senat RP

Wizyta delegacji Izby Doradców Królestwa Maroka

We wtorek 27 listopada 2007 r. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Izby Doradców (odpowiednik Senatu) Królestwa Maroka na czele z wiceprzewodniczącym tej Izby Mohamedem Faouzi Ben Allalem. Przedstawiciele Izby Doradców przebywają w Polsce na zaproszenie Senatu. Delegację przyjął marszałek Bogdan Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył senator Andrzej Person przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Delegacja podziękowała za ciepłe przyjęcie. Jej przewodniczący podkreślił, że Polskę i Maroko łączą bardzo dobre stosunki polityczne. Wyraził nadzieję, iż współpraca między obu krajami będzie się rozwijać na wszystkich płaszczyznach, a zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej i kulturalnej. Mahamed Faouzi Ben Allal pogratulował Polsce dynamicznego rozwoju, który gwarantuje ważną pozycję w Unii Europejskiej. Dodał, że Maroko z krajami Unii Europejskiej łączą bardzo dobre stosunki. Zaznaczył, iż Maroko osiągnęło wielki postęp w dziedzinie praw człowieka, co znalazło uznanie społeczności międzynarodowej. Podziękował też Polsce za przychylne stanowisko w sprawie zachowania jedności terytorialnej Maroka. "Sahara Zachodnia powinna być obszarem autonomicznym w ramach suwerennego Królestwa Maroka i powinno to zostać osiągnięte na drodze pokojowych negocjacji" - powiedział przewodniczący delegacji.

Marszałek Senatu potwierdził, że stosunki polityczne między obu krajami są dobre. Wyraził zadowolenie z postępów demokracji w Maroku. Zaznaczył, że dobrze rozwija się współpraca parlamentarna między Polską a Marokiem. Podkreślił, że Polska zawsze opowiada się za pokojowymi negocjacjami przy rozwiązywaniu konfliktów, ale strony muszą chcieć tych pozytywnych rozwiązań.

Według marszałka dobrze układa się współpraca gospodarcza. Wymiana handlowa jest na zadowalającym poziomie i stale rośnie, ale są jeszcze duże, wolne przestrzenie, które można wypełnić współpracą. Takim obszarem, zdaniem B. Borusewicza, jest turystyka. Do Maroka w celach turystycznych wyjeżdża rocznie 4 tys. Polaków, podczas gdy do Egiptu - kilkaset tysięcy. Marszałek wyraził nadzieję, że obecna wizyta to zmieni.

Goście prosili marszałka o poparcie wysiłków Maroka w sprawie pokojowego rozwiązania sporu o Saharę z Algierią. Mówili, że to terytorium zamieszkuje 100 tys. osób i taka społeczność nie jest w stanie obronić samodzielnie swojej niezależności. Wskazywali, że Maroko w ostatnim czasie rozwija się dynamicznie, przeprowadzone zostały konstytucyjne reformy, rozwija się prawo pracy, prawo rodzinne, prawa kobiet. Osiągnięta została zgoda narodowa, co przyniosło stabilizację polityczną w Maroku, a to stanowi gwarancję jego dalszego rozwoju.

Opr. Dział Prasowy