Wydarzenia - Senat RP

Wizyta wiceprzewodniczącego Izby Regionalnej Republiki Indonezji

W dniach 11-13 marca 2008 r. z wizytą studyjną w Polsce przebywała delegacja Izby Regionalnej Republiki Indonezji z jej wiceprzewodniczącym dr. Laode Idą.

Zgodnie z indonezyjską konstytucją Izba Regionalna pełni rolę wspierającą w procesie legislacyjnym w sprawach dotyczących regionów. Celem wizyty jej reprezentantów jest zapoznanie się z rolą Senatu w polskim systemie konstytucyjnym i polskimi doświadczeniami parlamentarnymi. Wizyta ma też związek z mającą się odbyć w Warszawie w dniach 7-10 maja 2008 r. wystawą Indonesian Expo in Central and Eastern Europe.

11 marca delegację indonezyjską przyjął wicemarszałek Marek Ziółkowski.

Wizyta wiceprzewodniczącego Izby Regionalnej Republiki Indonezji

Podczas spotkania wicemarszałek Senatu podkreślił, że Indonezja jest dla Polski priorytetowym partnerem w Azji Południowo-Wschodniej - zarówno we współpracy politycznej, jak i gospodarczej. Zdaniem wicemarszałka, dobrze rozwija się także współpraca międzyparlamentarna. Zaznaczył, że wymiana handlowa między Polską a Indonezją jest na coraz wyższym poziomie - Indonezja zajmuje trzecie miejsce wśród partnerów handlowych Polski w Azji Południowo-Wschodniej. Jak zauważył, współpracę gospodarczą można rozwijać w takich sektorach, jak górnictwo, energetyka czy przemysł obronny.

Wiceprzewodniczący L. Ida powiedział, że Indonezja jest zainteresowana zacieśnianiem stosunków z Polską. Wyraził nadzieję, że rozwojowi współpracy gospodarczej będzie sprzyjać organizowana w maju tego roku w Warszawie regionalna wystawa Indonesia Expo. Będzie to znakomita okazja do spotkania biznesmenów indonezyjskich z polskimi przedsiębiorcami, którzy chcą inwestować w Indonezji. Według M. Ziółkowskiego, zorganizowanie wystawy w Polsce świadczy o wadze, jaką do stosunków z Polską przywiązuje Indonezja.

Wizyta wiceprzewodniczącego Izby Regionalnej Republiki Indonezji

Wicemarszałek Senatu dodał, że Polska liczy na poparcie Dżakarty w staraniach o uzyskanie członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na lata 2010-2011. Zbiegłoby się to w czasie z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Unii Europejskiej. Z kolei wiceprzewodniczący L. Ida prosił o wsparcie kandydatury przewodniczącego izby niższej parlamentu Indonezji do przewodniczenia Unii Międzyparlamentarnej. Poinformował ponadto, że jesienią br. w Warszawie zostanie otwarte Centrum Kultury Indonezyjskiej.

Podczas spotkania rozmawiano także o roli i miejscu izb wyższych obu krajów w systemie politycznym, a także o współpracy naukowej.

Wizyta wiceprzewodniczącego Izby Regionalnej Republiki Indonezji

12 marca senatorowie indonezyjscy spotkali się z przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich senatorami Piotrem Zientarskim i Zbigniewem Szaleńcem.

Senator P. Zientarski przedstawił kompetencje i zadania kierowanej przez siebie komisji, a także strukturę izby wyższej polskiego parlamentu. Mówił również o sposobie wyboru senatorów i różnicach w ordynacjach wyborczych do obu izb parlamentu.

Specyfikę indonezyjskiej Izby Regionów omówił wiceprzewodniczący L. Ida. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że senatorowie indonezyjscy są reprezentantami wszystkich prowincji tego kraju, niezależnie od ich wielkości i liczby mieszkańców, a nie - partii politycznych. Zasada reprezentatywności największych regionów: wschodniego, centralnego i zachodniego utrzymana jest przy konstytuowaniu się prezydiów izby i poszczególnych komisji Izby Regionów. Jak podkreślił, chodzi tu o pokazanie jedności całej Indonezji.

Wizyta wiceprzewodniczącego Izby Regionalnej Republiki Indonezji

Podczas spotkania senatorowie indonezyjscy pytali, jak przynależność partyjna senatorów wpływa na wykonywanie przez nich mandatu i funkcjonowanie w Senacie. Senator Z. Szaleniec zauważył, że to, iż w Senacie są senatorowie reprezentujący partie polityczne, jest de facto decyzją wyborców. Zgodnie z ordynacją wyborczą do Senatu mogą brać udział kandydaci niezależni i w tej kadencji w izbie wyższej polskiego parlamentu zasiada jeden senator niezależny. Senator P. Zientarski zwrócił natomiast uwagę, że senatorowie kandydujący z list partyjnych nie muszą być członkami tych partii, co daje im dodatkową niezależność.

Tego samego dnia delegacja Izby Regionów Indonezji spotkała się z senatorami z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Jak podkreślił przewodniczący komisji senator Mariusz Witczak, wszyscy zasiadający w niej senatorowie, reprezentujący różne regiony naszego kraju, mają doświadczenie w działalności na różnych szczeblach samorządu terytorialnego, co ułatwia im pracę w komisji zajmującej się tą problematyką.

Wizyta wiceprzewodniczącego Izby Regionalnej Republiki Indonezji

Senator M. Witczak omówił następnie strukturę samorządu terytorialnego w Polsce i zadania jego poszczególnych szczebli, podkreślając, że to właśnie Senat po 1989 r. zapoczątkował przywracanie samorządności w naszym kraju. Przewodniczący zwrócił uwagę, że bardzo ważną kwestią naszego ustroju samorządowego jest niezależność finansowa, to że wszystkie jednostki mają samodzielne budżety. Mówił również o udziale samorządu w podatkach, a także dotacjach i subwencjach przekazywanych z budżetu państwa. Za ważny czynnik uznał środki z Unii Europejskiej, które w latach 2007-2013 zasilą lokalne budżety. Jak stwierdził, samorząd w Polsce dociera jak najniżej, "Polska samorządem stoi" - powiedział. Jego zdaniem, współpraca z samorządami pomocniczymi, takim jak rady osiedlowe czy - na wsiach - sołeckie, jest wyrazem tendencji do jak najsilniejszego angażowania obywateli w sprawy lokalnych społeczności.

Podczas spotkania senatorowie indonezyjscy interesowali się m.in. uzyskiwaniem przez samorządy środków z podatków, a także kontrolą funduszy samorządowych. Pytania dotyczyły również równomiernego rozwoju poszczególnych regionów i służących temu instrumentów. Pytano też, w jaki sposób radzimy sobie z zasadą unitarności państwa wobec tak dużej autonomii samorządu terytorialnego.

Wizyta wiceprzewodniczącego Izby Regionalnej Republiki Indonezji

Odpowiadając, wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Stanisław Jurcewicz zauważył, że przy istniejącej strukturze udziału w podatkach poszczególnych szczebli samorządu rozwój kreują przede wszystkim gminy i samorząd wojewódzki. Jak podkreślił, dążymy do tego, by na poszczególnych szczeblach rozwój był zrównoważony. Jak mówią samorządowcy: "ile pieniędzy, tyle władzy, ile władzy, tyle pieniędzy"

Podczas pobytu w Polsce parlamentarzyści indonezyjscy spotkali się także z Hanną Jahns - podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Przeprowadzili rozmowy z posłami z sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. 13 marca przyjął ich Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego. Podczas pobytu w Polsce odwiedzili także Kraków i spotkali się z tamtejszymi władzami samorządowymi.