Wydarzenia - Senat RP

"Usługi asystenckie w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych"

22 kwietnia 2008 r. w Senacie odbyła się konferencja "Usługi asystenckie w systemie wsparcia osób niepełnosprawnych", zorganizowana przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej we współpracy z Fundacją Pomocy Chorym na Zanik Mięśni.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rządu, administracji publicznej i parlamentu. Wśród uczestników znalazły się także osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Konferencję otworzyli przewodniczący Komisji Rodziny i Polityki Społecznej senator Mieczysław Augustyn i prezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni Beata Karlińska.

Podczas spotkania osoby reprezentujące podmioty realizujące usługi asystenckie z całej Polski przedstawiały wypracowane przez siebie modele. Jednym z celów postawionych sobie przez organizatorów było bowiem przedstawienie doświadczeń i praktyki świadczenia pomocy asystenckiej osobom niepełnosprawnym w naszym kraju. W stosunku do tej pomocy nie wypracowano dotychczas jednolitych standardów i jest ona świadczona przy wykorzystaniu kilkunastu modeli postępowania. Taka sytuacja - w opinii uczestników konferencji - wymaga oceny merytorycznej, uzupełnienia i uaktualnienia obowiązujących regulacji prawnych, a także większego zaangażowania władz publicznych na rzecz upowszechnienia i stosowania pomocy asystenckiej, a także podjęcia stosownych działań ustawodawczych przez rząd. Obecny na konferencji pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jarosław Duda zadeklarował podjęcie przez rząd stosownych prac, tak by od 1 stycznia 2009 r. weszły w życie nowe przepisy ustawowe w tym zakresie.

Podczas konferencji na temat wybranych aspektów usług asystenckich w polskim systemie wsparcia osób niepełnosprawnych mówił Marek Stępniak z Fundacji "Fuga Mundi".

Dyskusję panelową poświęconą perspektywom wdrażania i upowszechniania usług asystenckich w Polsce poprowadził prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski. Wzięli w niej udział m.in. poseł Marek Plura, wiceminister pracy J. Duda, starosta policki Leszek Guździoł i Cezary Miżejewski z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Senacką debatę podsumowali - wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posłanka Magdalena Kochan oraz senator M. Augustyn.

Konferencja była już drugim ze spotkań zaplanowanych przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej w obecnej kadencji Senatu, podejmowanych z myślą o przygotowaniu rekomendacji ustawowych wprowadzających zmiany w ustawodawstwie na rzecz osób niepełnosprawnych i kreujących nowy system wyrównywania szans oraz wspierania ich aktywności.

Program