Wydarzenia - Senat RP

"Sport kobiet w Polsce - stan i perspektywy"

30 września 2008, pod patronatem Krystyny Bochenek - wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej, senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki zorganizowała konferencję naukową nt. "Sport kobiet w Polsce - stan i perspektywy".

Otwierając konferencję wicemarszałek Krystyna Bochenek podkreśliła, że przez wiele miesięcy senacka komisja pod kierunkiem senatora Józefa Bergiera przygotowywała tę konferencję. "Wiele kobiet uprawia sport, a naukowcy i sztaby szkoleniowe dopiero teraz zastanawiają się jak sobie z tym nowym zjawiskiem poradzić. Senacka konferencja podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie: jak jesteśmy w naszym kraju przygotowani do udziału kobiet w sporcie? Wydaje się, że przed tymi, którzy szkolą kobiety, jest ogrom pracy" - stwierdziła Krystyna Bochenek. Wicemarszałek wyraziła też nadzieję, że podczas następnych igrzysk olimpijskich, będziemy świętować większe sukcesy z udziałem polskich medalistek.

Podczas sesji plenarnej Urszula Jankowska reprezentująca Ministerstwo Sportu i Turystyki przedstawiła sukcesy kobiet na arenach świata. Jak stwierdziła, sukcesy kobiet, są siłą polskiego sportu. Ta zasada znajduje potwierdzenie we wszystkich krajach liczących się w punktacjach medalowych zarówno w igrzyskach olimpijskich, jak i mistrzostwach świata czy Europy.

Stanisław Socha z AWF im. Jerzego Kukuczki w Katowicach mówił o roli kobiet w strategii rozwoju polskiego sportu. Przedstawił diagnozy i potrzeby. Jego zdaniem aktualny poziom polskiego sportu zaprezentowany na igrzyskach w Atenach i Pekinie porównać można z wynikami sprzed 76 lat, osiągniętymi podczas igrzysk w Los Angeles w 1932 roku, kiedy to skromna 20 osobowa reprezentacja zdobyła 7 medali, w tym 2 złote. Po igrzyskach w Atenach zapowiadano, jak stwierdził S. Socha, że odebrana tam gorzka lekcja może zakończyć się sukcesem na następnych igrzyskach. Tymczasem w Pekinie ponad stuosobowa grupa naszych reprezentantek, spośród siedmiu konkurencji, w których Polki odnosiły sukcesy medalowe w Atenach, tylko w jednej ponownie zdobyły medal. Stanisław Socha wyraził nadzieję, że być może teraz, po doświadczeniach pekińskich, wypracowane zostaną racjonalne wnioski, które konsekwentnie wdroży się w praktykę sportu kobiecego. Zwrócił też uwagę, że jednym z istotnych czynników warunkujących poziom osiągnięć sportowych kobiet, jest system kształcenia i doskonalenia zawodowego trenerów.

Zofia i Ryszard Żukowscy z AWF Warszawa także zwrócili uwagę na interakcje społeczne: trener - zawodniczka - zespół, na rolę trenera w rozwoju sportu kobiecego.

Dalsza część konferencji odbyła się w dwóch zespołach. Poruszano tam, między innymi problemy sportu kobiecego w poszczególnych dyscyplinach, sprawy obciążenia treningami, predyspozycji osobowościowych, godzenia sportu z macierzyństwem, szkolenia i naboru młodych sportsmenek.

W konferencji udział wzięli senatorowie, posłowie, naukowcy wielu wyższych uczelni, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Podsumowując pracę zespołów Jan Chmura reprezentujący AWF w Katowicach i Zofia Żukowska z AWF Warszawa podkreślili różnorodność podejmowanych przez naukowców badań, wskazywaną przez nich konieczność odmiennego traktowania sportu kobiecego i męskiego.

Wiceprzewodniczący senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Józef Bergier zaapelował o organizowanie dorocznych konferencji naukowych poświeconych sportowi. Wyraził przekonanie, że rozwój nauki przyczyni się do lepszych wyników sportowych.