Wydarzenia - Senat RP

Wizyta senatorów na Litwie

W dniach 22-25 lutego 2008 r. przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senatorowie: Andrzej Person, Łukasz Abgarowicz i Bronisław Korfanty złożyli wizytę studyjną na Litwie. Jej celem było zapoznanie się z sytuacją i potrzebami społeczności polskiej w tym kraju, a także z zachodzącymi przemianami, aby wypracować kierunki i sposoby wspierania przez Senat RP Polaków mieszkających na Litwie.

22 i 23 lutego senatorowie spotkali się z liderami polskiej mniejszości narodowej. W debacie wzięli udział m.in. przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, poseł do Sejmasu RL, przewodniczący Oddziału Związku Polaków na Litwie Rejonu Wileńskiego Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie, radny Wilna Michał Mackiewicz, wiceprezes Związku Polaków na Litwie, przewodniczący Fundacji "Samostanowienie" Stanisław Pieszko, wiceprezes i sekretarz Związku Polaków na Litwie Paweł Biełous i Edward Trusewicz, prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich "Macierz Szkolna", radny Wilna Józef Kwiatkowski, doradca premiera Republiki Litewskiej ds. mniejszości narodowych Tadeusz Andrzejewski, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie Krystyna Zimińska, wicemer Wilna Artur Ludkowski, mer i wicemer Rejonu Wileńskiego Maria Rekść i Jan Gabriel Mincewicz, mer Rejonu Solecznickiego Leonard Talmont, wicemer Rejonu Solecznickiego, prezes Solecznickiego oddziału ZPL Zdzisław Palewicz, przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie Michał Kleczkowski oraz dziekan Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego Wileńskiej Filii Uniwersytetu w Białymstoku, prezes Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy Jarosław Wołkonowski. W spotkaniu uczestniczyli także ambasador RP na Litwie Janusz Skolimowski i konsul generalny Stanisław Cygnarowski.

Podczas debaty wskazywano na najważniejsze potrzeby społeczności polskiej na Litwie, dotyczące przede wszystkim polskich placówek oświatowych, wymagających pilnego remontu.

Projekt finansowania remontów polskich placówek realizowany jest od wielu lat. Zgodnie z nim 51% kwoty remontu finansują samorządy lokalne, w gestii których znajdują się szkoły, a 49% - Senat RP. Tylko w ciągu ostatnich sześciu lat Senat na ten cel przeznaczył około 35 mln zł, wyremontowanych zostało około 70 polskich szkół i przedszkoli, czyli ponad połowa istniejących na Litwie.

Jak stwierdził Józef Kwiatkowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna", oświata polska na Litwie istnieje między innymi dzięki wsparciu Polski, w tym Senatu, zarówno w zakresie remontów i współfinansowania budowy nowych placówek i dobudówek, jak również wyposażenia szkół i przedszkoli, dostarczania lektur, pomocy naukowych, a także finansowania kolonii dla dzieci.

23 lutego senatorowie spotkali się także z przedstawicielami mediów polskojęzycznych na Litwie. Rozmowa dotyczyła ich obecnej sytuacji i perspektyw rozwoju.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Radia "Znad Wilii", "Kuriera Wileńskiego", "Tygodnika Wileńszczyzny", "Polskiego Ośrodka Informacji w Wilnie Inforum" (realizatorzy audycji telewizyjnej w TV litewskiej i korespondenci TVP), "Magazynu Wileńskiego" oraz "Spotkań".

24 lutego senatorowie przebywali w Solecznikach, gdzie spotkali się z władzami rejonu i złożyli wizytę w Gimnazjum im. Śniadeckiego i szkole muzycznej.