Wydarzenia - Senat RP

Marszałek Bogdan Borusewicz w Albanii

W dniach 26-27 czerwca 2008 r. marszałek Senatu Bogdan Borusewicz na zaproszenie przewodniczącej Zgromadzenia Ludowego Republiki Albanii Jozefiny Topalli złożył rewizytę w Albanii. Delegacja Senatu została przyjęta przez prezydenta Bamira Topi a także przewodniczącą Zgromadzenia Ludowego, ministra Spraw Zagranicznych, ministra ds. Robót Publicznych, ministra Telekomunikacji i Transportu.

Gospodarze dziękowali polskiej delegacji za poparcie udzielane Albanii na drodze do członkostwa do NATO. Rozmówcy marszałka Borusewicza apelowali o wsparcie wysiłków Albanii na rzecz uznania niepodległości Kosowa na różnych forach międzynarodowych, w szczególności na forum Rady Europy. Podnosili również kwestię dalszej liberalizacji systemu wizowego obowiązującego miedzy Albanią, a Unią Europejską.

Delegacja Senatu RP zapoznała się z reformami przeprowadzonymi w Albanii mającymi na celu pobudzenie gospodarki i wprowadzenie 10 % podatku liniowego, skrócenie procedury rejestracji działalności gospodarczej przy wykorzystaniu internetu, walkę z korupcją, redukcję wydatków na administrację publiczną i inwestycje w infrastrukturę drogową.

Marszałek Borusewicz wskazywał na dobry stan stosunków politycznych i pozostające poniżej oczekiwań stosunki gospodarcze. Obroty handlowe z Albanią wynoszą obecnie 13 milionów euro. Podkreślał, że stworzenie warunków do ściślejszej współpracy przedsiębiorstw obu krajów może być przedmiotem prac grup parlamentarnych założonych w parlamentach obu krajów. Powinny one podjąć działania o charakterze promocyjnym.

Odnosząc się do kwestii integracji Albanii i innych państw bałkańskich z Unią Europejską marszałek Borusewicz podkreślił, że perspektywa ich członkostwa w Unii powinna być otwarta, a wewnętrzne problemy Unii związane z odrzuceniem przez Irlandię Traktatu lizbońskiego, nie powinny przekreślać zasady "otwartych drzwi". Marszałek zwracał uwagę na konieczność podążania przez Albanię drogą reform w celu osiągnięcia standardów europejskich, zwłaszcza w dziedzinie zwalczania korupcji i reformy wymiaru sprawiedliwości, gdyż to od determinacji władz albańskich w głównej mierze zależy postęp w procesie integracji z UE. Marszałek Borusewicz jak i rozmówcy albańscy wyrazili nadzieję, że nowy rząd serbski będzie dążył do integracji z UE, gdyż europejska perspektywa zarówno dla Serbii jak i Kosowa jest gwarancją stabilności regionu.

Delegacja Senatu spotkała się w Shkoder z miejscowymi władzami lokalnymi i przedsiębiorcami albańskimi.