Poprzednia część, następna część, spis treści


Kontakty międzynarodowe

W dniach 17 i 18 listopada 2007 r. roku delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Bogdana Borusewicza złożyła oficjalną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Piotr Ł.J. Andrzejewski - przewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu, Tomasz Misiak - przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej, Władysław Sidorowicz - przewodniczący Komisji Zdrowia, Stanisław Kogut - członek Komisji Polityki Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, a także Andrzej Owczarek - członek Komisji Gospodarki Narodowej.

W Dubaju delegacja Senatu wzięła udział w przedsięwzięciu promującym Polskę w ZEA pod nazwą Polish Business Days. W ramach polskich dni zaprezentowano polską wystawę narodową, odbyło się polsko-arabskie forum gospodarcze oraz promowano polską kulturę.

Na wystawie przedstawiono polskie firmy reprezentujące różne dziedziny gospodarki, pokazano możliwości współpracy handlowo-inwestycyjnej nie tylko z ZEA, ale z całym Bliskim Wschodem. W programie forum znalazły się spotkania i dyskusje na temat energetyki, zasobów naturalnych, inwestycji, zdrowia, medycyny, turystyki, współpracy gospodarczej w Polsce i krajach arabskich.

Otwierając polsko-arabskie forum gospodarcze oraz polską wystawę narodową, marszałek B. Borusewicz podkreślił, że Dni Polskiego Biznesu w Dubaju są jednym z najważniejszych wydarzeń promocyjnych, jakie w ostatnich latach zostały zorganizowane za granicą i największą prezentacją polskiej gospodarki w tym rejonie świata. Na wystawie i podczas forum przedstawiono oferty 100 polskich firm. Zdaniem marszałka, Zjednoczone Emiraty Arabskie to miejsce, do którego trzeba przyjeżdżać, prezentować swoją ofertę handlową i szukać kontaktów, zwłaszcza gospodarczych. "Widzimy, jak szybko rozwijają się Emiraty Arabskie, jaki tu jest boom budowlany, jaki chłonny i dynamiczny rynek" - mówił B. Borusewicz. Podkreślił, że będzie to bardzo dobre miejsce początku ekspansji na cały obszar krajów arabskich.

Polska jest jednym z największych partnerów handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Europie Środkowej. Obroty handlowe w 2006 roku wyniosły około 300 mln dolarów.

Podczas wizyty w Dubaju marszałek B. Borusewicz spotkał się także z przewodniczącym Federalnej Rady Narodowej Abdulazizem Abdullahem Al-Ghurairem. Było to pierwsze spotkanie z przedstawicielami parlamentu ZEA. Senatorowie przekonywali polityków arabskich do inwestowania w Polsce i do zorganizowania w Warszawie wspólnego forum gospodarczego, poświęconego głównie inwestycjom w nieruchomości. Rozmawiano także o potrzebie otwarcia ambasady Emiratów Arabskich w Warszawie i kwestiach wizowych.

Marszałek B. Borusewicz odwiedził także polską szkołę w Dubaju, gdzie spotkał się z mieszkającymi i pracującymi tam Polakami. Do polskiej szkoły uczęszcza około 50 uczniów, w większości są to dzieci rodziców przebywających na kontraktach. W szkole uzupełniają one wiedzę wymaganą w polskim systemie edukacji. Marszałek Senatu podczas tego spotkania wyraził przekonanie, że wszyscy, którzy dziś przebywają poza granicami kraju, wrócą do Ojczyzny. "Wiem, że jesteście tą młodą emigracją, która wyjechała do pracy, i wiem, że wrócicie do kraju. Na pewno kraj na was czeka" - powiedział marszałek Senatu. Jak podkreślił, cieszy się, że dzieci i młodzież mają możliwość uzupełniania swojego wykształcenia w polskiej szkole, według polskiego systemu nauczania.

* * *

W dniach 25 listopada - 1 grudnia 2007 r., na zaproszenie marszałka Bogdana Borusewicza, z oficjalną wizytą przebywała w Polsce delegacja Izby Doradców Królestwa Maroka z wiceprzewodniczącym Mohamedem Faouzi Ben Allalem na czele.

26 listopada delegacja przebywała w Gdańsku, gdzie wspólnie z marszałkiem B. Borusewiczem złożyła kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, spotkała się z prezydentem Gdańska, wojewodą pomorskim, wicemarszałkiem województwa pomorskiego, Zarządem Gdańskiej Stoczni Remontowej, Zarządem Grupy Lotos oraz z przedsiębiorcami regionu w siedzibie urzędu wojewódzkiego.

27 listopada delegację przyjął w Senacie marszałek B. Borusewicz. W spotkaniu uczestniczył senator Andrzej Person, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Przewodniczący delegacji podziękował za ciepłe przyjęcie i podkreślił, że Polskę i Maroko łączą bardzo dobre stosunki polityczne. Wyraził nadzieję, iż współpraca między obu krajami będzie się rozwijać na wszystkich płaszczyznach, a zwłaszcza w dziedzinie gospodarczej i kulturalnej. Pogratulował Polsce dynamicznego rozwoju, który gwarantuje ważną pozycję w Unii Europejskiej. Dodał, że Maroko z krajami Unii Europejskiej łączą bardzo dobre stosunki. Zaznaczył, iż Maroko osiągnęło wielki postęp w dziedzinie praw człowieka, co znalazło uznanie społeczności międzynarodowej.

Goście zwrócili się do marszałka B. Borusewicz z prośbą o poparcie wysiłków Maroka w sprawie pokojowego rozwiązania sporu o Saharę. Mówili, że to terytorium zamieszkuje 100 tys. osób i taka społeczność nie jest w stanie samodzielnie obronić swojej niezależności oraz 1200 kilometrów granic. Przewodniczący delegacji podziękował Polsce za przychylne stanowisko w sprawie zachowania jedności terytorialnej Maroka. "Sahara Zachodnia powinna być obszarem autonomicznym w ramach suwerennego Królestwa Maroka i powinno to zostać osiągnięte na drodze pokojowych negocjacji" - powiedział przewodniczący delegacji.

Marszałek B. Borusewicz potwierdził, że stosunki polityczne między obu krajami są dobre. Wyraził zadowolenie z postępów demokracji w Maroku. Zaznaczył, że dobrze rozwija się współpraca parlamentarna między Polską a Marokiem. Podkreślił, że Polska zawsze opowiada się za pokojowymi negocjacjami przy rozwiązywaniu konfliktów, ale strony muszą chcieć tych pozytywnych rozwiązań.

Według marszałka, dobrze układa się współpraca gospodarcza. Wymiana handlowa stale rośnie, ale są jeszcze duże, wolne przestrzenie, które można wypełnić współpracą. Takim obszarem, zdaniem marszałka, jest turystyka. Do Maroka w celach turystycznych wyjeżdża rocznie 4 tys. Polaków, podczas gdy do Egiptu - kilkaset tysięcy. Marszałek wyraził nadzieję, że obecna wizyta to zmieni.

Członkowie delegacji wskazywali, że Maroko w ostatnim czasie rozwija się dynamicznie, przeprowadzone zostały konstytucyjne reformy, rozwija się prawo pracy, prawo rodzinne, prawa kobiet. Osiągnięta została zgoda narodowa, co przyniosło stabilizację polityczną w Maroku, a to stanowi gwarancję jego dalszego rozwoju.

27 listopada z marokańską delegacją spotkał się również wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński.

Tego dnia delegacja spotkała się także z senacką Komisją Spraw Zagranicznych oraz członkami senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Delegacji towarzyszył ambasador Królestwa Maroka w Warszawie Abdesselam Alem.

Stronę polską reprezentowali: senator Leon Kieres - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, senator Tomasz Misiak - przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej oraz senatorowie Maciej Grubski, Andrzej Mazurkiewicz, Paweł Klimowicz, Jan Olech, Marek Rocki i Krzysztof Zaremba.

Strona polska podczas spotkania podkreśliła wagę kontaktów międzyparlamentarnych, pomocnych w rozwiązywaniu problemów w relacjach dwustronnych oraz wspierających działania w zakresie polityki, gospodarki i kultury.

Strona marokańska przedstawiła bieżącą sytuację geopolityczną swego regionu i jego podstawowe problemy. Poruszono kwestię kontaktów bilateralnych między naszymi krajami, kontaktów Maroka z Unią Europejską oraz obecną sytuację na terenie Sahary Zachodniej. Zaprezentowano również prerogatywy i strukturę Izby Doradców oraz jej rolę w systemie prawodawczym Maroka. Lahib El Eulj, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby, przedstawił program wprowadzonych w ostatnich latach reform politycznych i gospodarczych, służących demokratyzacji życia w Maroku oraz wypełnianiu zobowiązań wobec UE, związanych z podpisaniem w 2000 r. Układu Stowarzyszeniowego.

Obie strony zgodziły się, że powinna wzrosnąć dynamika wymiany gospodarczej między naszymi krajami oraz poziom wzajemnych inwestycji. Poruszono też kwestię bezpieczeństwa energetycznego i przedstawiono podstawową linię polityki obu krajów w tym zakresie.

W dniach 28-29 listopada delegacja przeprowadziła rozmowy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Krajowej Izbie Gospodarczej, Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w Ministerstwie Gospodarki.

30 listopada goście odwiedzili Kraków.

* * *

W dniach 29-30 listopada 2007 r. delegacja Senatu RP pod przewodnictwem marszałka Bogdana Borusewicza złożyła oficjalną wizytę w Niemczech. W skład delegacji wchodzili senatorowie: Leon Kieres - przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Andrzej Person - przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Mariusz Witczak - przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, a także Lucjan Cichosz - członek Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

29 listopada polska delegacja spotkała się z przewodniczącym Bundestagu Norbertem Lammertem, a także z niemiecką Polonią. Wieczorem marszałek B. Borusewicz wziął udział w dyskusji zorganizowanej przez Ambasadę RP, Instytut Polski w Berlinie oraz Centrum Europy Środkowej i Wschodniej Fundacji Roberta Bischa i Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej na temat "18 lat po upadku Muru Berlińskiego - rola polskich i niemieckich ruchów obywatelskich w przezwyciężaniu podziału Europy". W debacie, z udziałem ok. 200 osób, uczestniczyła Gesine Schwan, pełnomocnik rządu federalnego Niemiec ds. współpracy niemiecko-polskiej.

Przewodniczący Bundestagu N. Lammert podkreślił w rozmowie z polskimi senatorami, że Niemcy - poprzez bliskie i częste kontakty z polskim parlamentem, podobnie jak z parlamentem francuskim chcą utrzymywać z obydwoma sąsiadami szczególne stosunki. Marszałek B. Borusewicz zapewnił gospodarzy, że nowy rząd w Polsce chce dobrych stosunków z Niemcami. "Będą między nami problemy, ale jest korzystna atmosfera do ich rozwiązania" - podkreślił marszałek.

Na spotkaniu z przedstawicielami organizacji polonijnych w Niemczech marszałek B. Borusewicz podziękował działaczom za kultywowanie polskości, choć - jak stwierdził - mniejszość polska ma problemy z większością nawet w państwie demokratycznym, jakim są Niemcy. Konkretnie chodzi o finansowanie nauki języka polskiego wśród Polaków mieszkających w Niemczech. Zdaniem działaczy polonijnych, pomoc Niemiec jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Kwestie te zdominowały rozmowy polskiej delegacji z premierem Brandenburgii Matthiasem Platzeckiem i premierem Mecklenburgii - Pomorza Przedniego Haraldem Ringstorffem.

Mówiono także o konsekwencjach wejścia Polski do strefy Schengen. Podkreślano, że teraz powinien nastąpić impuls w rozwoju współpracy regionów przygranicznych. Premier M. Platzeck zapewnił, że dziś starostowie i burmistrzowie miast niemieckich czekają na zniesienie wszelkich barier przy zatrudnianiu Polaków i chcą rozwijać partnerstwo nad Odrą, tak jak kiedyś nad Renem.

30 listopada polska delegacja spotkała się z wicekanclerzem i federalnym ministrem spraw zagranicznych RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem oraz przewodniczącym Bundesratu i pierwszym burmistrzem Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburga Ole von Beustem. W rozmowie z przewodniczącym Budesratu marszałek B. Borusewicz zaproponował wspólne promowanie projektów, które są realizowane na pograniczu polsko-niemieckim.

Tego samego dnia marszałek B. Borusewicz, w towarzystwie senatorów i w obecności przewodniczącego Izby Deputowanych Berlina Waltera Mompera, złożył wiązankę kwiatów w miejscu pamięci Petera Fechtera - ofiary muru berlińskiego.

Z przewodniczącym Landtagu Brandenburgii Gunterem Fritschem senatorowie rozmawiali na temat struktury samorządu i podziału zadań między władzami federalnymi, landowymi, powiatowymi i gminnymi.

 


Poprzednia część, następna część, spis treści