Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Piotra Kaletę
na 21. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 listopada 2008 r.

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny

Panie Ministrze!

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego na 20. posiedzeniu Senatu RP w dniu 30 października w sprawie projektu zmiany art. 91 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (DzU z 2001 r., Nr 142, pozycja 1592 z późniejszymi zmianami) zmierzającego do nadania statusu powiatu miastom, w których organem wykonawczym w dniu 31 grudnia 1998 r. był prezydent miasta i w dniu 31 grudnia 2008 r. organem wykonawczym jest prezydent miasta, przedstawiam następujące oświadczenie.

Z doniesień prasowych dowiadujemy się, że celem ministerstwa jest wprowadzenie mniejszej liczby powiatów, które będą bardziej stabilne finansowo. Gdyby czarny scenariusz zrealizowano, to w Wielkopolsce z mapy zniknęłoby 9 z 31 powiatów. Dla mieszkańców oznaczałoby to przede wszystkim zmianę sieci szkół, trudniejszy dostęp do szpitali i wydziałów komunikacyjnych, gdzie rejestruje się pojazdy. Według powyższych informacji powiat leszczyński (województwo wielkopolskie) musi się liczyć z planowaną likwidacją.

Należy zaznaczyć, że powiat leszczyński ziemski obejmuje swym zasięgiem 804,65 km2 obejmując 7 jednostek administracyjnych, w tym 2 miasta i gminy, to jest Rydzyna i Osieczna oraz 5 gmin: Lipno, Krzemieniewo, Święciechowa, Wijewo, Włoszakowice. Zamieszkuje go 50 879 mieszkańców (według stanu na dzień 30 czerwca 2008 r.).

Według Zarządu Związku Miast Polskich likwidacja powiatów grodzkich nie spowoduje zwiększenia pieniędzy przekazywanych przez rząd na wykonywanie zadań powiatów. Ewentualne oszczędności wynikające z połączenia powiatów grodzkich z ziemskimi będą niewielkie.

Należy zaznaczyć, że samorząd powiatowy powiatu leszczyńskiego ziemskiego realizuje aktualnie lub rozlicza zakończone inwestycje, a także aplikuje o środki unijne w ramach programów operacyjnych. Zapowiadane zmiany, które w konsekwencji spowodują rozpad powiatu leszczyńskiego oraz zmiany terytorialne w jego granicach, przyczynią się do chaosu kompetencyjnego oraz staną się realną groźbą niemożliwości rozliczenia lub kontynuowania projektów unijnych.

W związku z tym zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem, czy rzeczywiście planowana jest likwidacja powiatu leszczyńskiego ziemskiego (województwo wielkopolskie)?

Z poważaniem
Piotr Kaleta


Spis oświadczeń