Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Piotra Kaletę
na 26. posiedzeniu Senatu
w dniu 5 lutego 2009 r.

Oświadczenie skierowane do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak

Szanowna Pani Minister!

W imieniu Rady Powiatu Gostyńskiego zwracam się do Szanownej Pani Minister z apelem o podjęcie działań zmierzających do zmiany zapisów w obowiązujących przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (DzU Nr 96, poz. 861 z późn. zm.), w sposób umożliwiający dofinansowanie kosztów zakupu środka ortopedycznego.

Do §9 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia wprowadzono wymóg przedstawienia przez osobę ubiegającą się o refundację dokumentów potwierdzających zakup środka ortopedycznego. Ten zapis jest dla mnie wysoce niezrozumiały i wręcz absurdalny. Skoro dana osoba zwraca się z prośbą o dofinansowanie, to jednoznaczne jest, że nie ma ona środków na kupno potrzebnego środka ortopedycznego, niemożliwe jest zatem dostarczenie dokumentu potwierdzającego jego zakup. Chciałbym zaznaczyć, że osoby ubogie i niepełnosprawne bardzo często utrzymują się jedynie z renty socjalnej, której wysokość w praktyce nie wystarcza nawet na podstawowe produkty. Osoby takie nie są w stanie odłożyć pieniędzy z przeznaczeniem na taki zakup, nie mają też możliwości uzyskania pożyczki, nawet krótkoterminowej, bowiem nie posiadają zdolności kredytowej, a tylko uprzednie wyłożenie środków finansowych daje podstawę do ubiegania się o późniejszą refundację.

W związku z tym zwracam się do Pani Minister z pytaniem: w jaki sposób osoba ubiegająca się o refundację kosztów na zakup środków ortopedycznych i materiałów pomocniczych ma zgromadzić potrzebne środki finansowe, nie wiedząc, w jakiej wysokości otrzyma dofinansowanie?

Kolejną sprawą, jaką chciałbym poruszyć, jest moim zdaniem niesprawiedliwy i krzywdzący zapis w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (DzU z 2005 r. Nr 108, poz. 908, t. jedn. z późn. zm.) określający zasady przyznawania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym.

Art. 8 ustawy o ruchu drogowym umożliwia osobom niepełnosprawnym o obniżonej sprawności ruchowej, kierującym pojazdem samochodowym, do niestosowania się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju. Karta parkingowa uprawnia osoby niepełnosprawne do parkowania w miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób oraz na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania. Kartę parkingową osobie niepełnosprawnej wydaje starosta na podstawie złożonego wniosku oraz wydanego przez zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności orzeczenia o zaliczeniu do znacznego, umiarkowanego lub lekkiego stopnia niepełnosprawności lub na podstawie orzeczenia wydanego przez organy rentowe, równoważnego na mocy przepisów szczególnych z orzeczeniami o niepełnosprawności.

W związku z tak sformułowanym przepisem pojawił się istotny problem dyskryminacji dzieci niepełnosprawnych. Osobom do szesnastego roku życia nie wydaje się kart parkingowych, pomimo iż posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. Starosta nie ma uprawnienia do wydawania karty parkingowej przedstawicielom i opiekunom dziecka niepełnosprawnego na podstawie posiadanego przez nie orzeczenia o niepełnosprawności. Jest to przepis głęboko krzywdzący i dyskryminujący dzieci niepełnosprawne oraz ich rodziców, którzy na co dzień muszą zmagać się z chorobą dziecka i licznymi barierami urbanistycznymi. Przepisy, które potencjalnie mają im pomóc, wzmagają poczucie niesprawiedliwości i osamotnieniu w nieszczęściu.

Mając to na uwadze, zwracam się z następującymi zapytaniami.

Dlaczego rodzicom lub prawnym opiekunom dzieci niepełnosprawnych do szesnastego roku życia według zapisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. nie należy się karta parkingowa umożliwiająca parkowanie w miejscach dla niepełnosprawnych, pomimo że mają orzeczenie o niepełnosprawności?

Czy w najbliższym czasie ministerstwo planuje wprowadzenie do tego przepisu poprawki, która umożliwiałaby każdej rodzinie z dzieckiem niepełnosprawnym uzyskanie takiej karty?

Z poważaniem
Piotr Kaleta


Spis oświadczeń