Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Marka Konopkę
na 19. posiedzeniu Senatu
w dniu 16 października 2008 r.

Oświadczenie skierowane do wiceprezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny

Szanowny Panie Premierze!

Gmina Pisz, pomimo iż jest największą pod względem obszaru gminą w Polsce, nie ma domu pomocy społecznej lub innego miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne umysłowo w stopniu średnim i głębokim mogłyby uzyskać codzienną pomoc i wsparcie. Dlatego też z wielką nadzieją i zadowoleniem przyjąłem wiadomość o inicjatywie księdza Marcina Pysza.

Pisz to gmina biedna, znaczna część młodych ludzi wyjeżdża stąd w poszukiwaniu pracy bądź do większych miast, bądź za granicę Polski. Pozostają ludzie starsi i schorowani.

Powstanie takiej inicjatywy znacznie złagodziłoby te skutki. Chodzi o utworzenie placówki pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych umysłowo oraz punktu wsparcia dla ich rodzin. Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) w Piszu obejmie swoim działaniem czterdziestu podopiecznych oraz szacunkowo około stu dwudziestu członków ich rodzin. W siedmiu salach terapeutycznych (dwie sale wsparcia psychicznego, gastronomiczna, komputerowa, plastyczna, muzyczna, fizjoterapii) oraz na terenie ogrodu przy parafii odbywać się będą zajęcia dla podopiecznych. Podopieczni, w ramach pobytu dziennego, objęci zostaną pełną opieką i wyżywieniem. Rodziny podopiecznych będą mogły skorzystać z pomocy prawnej i psychologicznej, uzyskać wsparcie duchowe oraz materialne. W celu wspierania osób szczególnie potrzebujących parafia przewiduje pomoc z ramienia Preussische Genossenschaft des Johanniterordens, Deutsches Rotes Kreutz i innych instytucji charytatywnych krajowych i zagranicznych.

Parafia ewangelicko-augsburska w Piszu dysponuje odpowiednim zapleczem lokalowym. Posiada wolnostojący budynek o powierzchni użytkowej 145 m2 oraz budynek parafialny, w którym powierzchnia do wykorzystania na potrzeby ŚDS wynosi 238 m2. Oba budynki wymagają modernizacji i przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ze względu na niewielkie zasoby finansowe parafii podjęto działania zmierzające do uzyskania funduszy zewnętrznych z przeznaczeniem na remont i adaptację budynków. Pierwszym etapem technicznym jest termomodernizacja obiektów. Jednocześnie przewiduje się wykonanie wewnątrz budynków prac remontowych polegających na przystosowaniu pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych, remoncie i przebudowie sal terapeutycznych, budowie trzech łazienek, podjazdów dla wózków oraz innych niezbędnych udogodnień. Z założenia działalność ŚDS jest działalnością ciągłą i długotrwałą, tak więc wyremontowane budynki służyć będą przez wiele lat osobom niepełnosprawnym umysłowo i ich rodzinom.

Biorąc pod uwagę potrzebę utworzenia placówki, gdzie osoby niepełnosprawne umysłowo z terenu gminy Pisz i gmin ościennych uzyskałyby wsparcie socjalne, materialne i duchowe, proboszcz parafii ks. Marcin Pysz złożył wniosek do kierowanego przez Pana Ministra resortu z prośbą o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Funduszu Kościelnego. Uzyskanie dofinansowania z Funduszu Kościelnego pozwoli na terminowe zakończenie robót budowlanych i uruchomienie ŚDS. Dzięki dotacji parafia będzie mogła uniknąć zaciągania wysoko oprocentowanych pożyczek, których spłata mogłaby być w przyszłości utrudnieniem w działaniu ŚDS i samej parafii. Działalność ŚDS jest działalnością charytatywną, nie zaś zarobkową, a ideałem jest samofinansowanie się przedsięwzięcia poprzez subwencje wojewódzkie, podpisanie umów z NFZ itp.

Zwracam się do Pana Wicepremiera z prośbą o wsparcie tej ze wszech miar słusznej i potrzebnej inicjatywy.

Z wyrazami szacunku
Marek Konopka


Spis oświadczeń