Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego
na 17. posiedzeniu Senatu
w dniu 7 sierpnia 2008 r.

Oświadczenie skierowane do ministra środowiska Macieja Nowickiego

Szacuje się, że w Polsce żyje około osiem milionów psów. Coraz więcej z nich to zwierzęta bezdomne. Żyją na ulicy bądź w przepełnionych schroniskach. Z roku na rok problem ten jest coraz większy. Szczególnie często w czasie wakacji właściciele pozbywają się psów, wyrzucając je z domu tuż przed wyjazdem. Zwierzaki trafiają do schronisk i przytulisk, które mają często pod swoją opieką dwukrotnie więcej czworonogów niż przewidują dopuszczalne normy. Gminy ponoszą ogromnie wysokie koszty, psy żyją w tragicznych warunkach, często dochodzi wśród nich do zachowań agresywnych. Art. 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Najwyższa zatem pora, by wreszcie podjąć stosowne działania w tym zakresie. Rozwiązaniem problemu porzucania zwierząt przez właścicieli może być wprowadzenie obowiązkowego czipowania.

Czipowanie polega na wprowadzeniu pod skórę zwierzęcia mikroczipu, zawierającego unikalny kilkunastocyfrowy kod, do którego w komputerowej bazie danych przypisane są informacje o psie oraz nazwisko i adres właściciela. Zgodnie z opiniami specjalistów czipy są całkowicie bezpieczne dla organizmu psa. Zabieg przeprowadza się tylko raz i wystarcza on do końca życia zwierzęcia. Wprowadzenie urządzenia pod skórę jest proste, nie wywołuje stresu, może być wykonane w trakcie przeprowadzania rutynowych szczepień.

Kwestia szczepień jest również bardzo ważna. Każdy pies powinien być zaszczepiony przeciw wściekliźnie, a niestety bardzo często właściciele nie dopełniają tego obowiązku. Po wprowadzeniu obowiązkowego czipowania natychmiast można będzie ustalić, czy pies został zaszczepiony.

Gdy tak oznakowany pies trafi do schroniska, za pomocą czytnika odszyfrowane zostaną dane zwierzęcia i będzie można poinformować właściciela o miejscu jego pobytu. Tym samym ukrócony zostanie proceder wyrzucania psów, bo na ustalonego właściciela zostałaby nałożona stosowna kara.

Warto podkreślić, że ten system sprawdza się w wielu krajach europejskich i problem bezdomności zwierząt praktycznie w nich nie istnieje. Pamiętać należy, że oznakowanie psa wymagane jest obecnie przy wyjazdach do państw Unii Europejskiej. Numer mikroczipa i data szczepienia wpisywane są do paszportu zwierzęcia.

W związku z narastającym problemem bezdomności psów i przepełniającymi się z roku na rok coraz bardziej schroniskami oraz przytuliskami zwracam się z zapytaniem, jakie działania zamierza Pan podjąć w tym zakresie.

Krzysztof Kwiatkowski


Spis oświadczeń