Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego
na 19. posiedzeniu Senatu
w dniu 16 października 2008 r.

Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego RP Zbigniewa Ćwiąkalskiego

Zwracam się z gorącą prośbą i wnioskiem o podjęcie decyzji w zakresie realizacji budowy budynku na potrzeby Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, który jest obecnie jednym z największych sądów rejonowych w Polsce.

Siedziba sądu znajduje się w trzech budynkach: przy alei Kościuszki 107/109, ulicy Pomorskiej 21 oraz 37. Sąd ten obejmuje swą właściwością terytorialną trzy dzielnice: Śródmieście, Bałuty i Polesie. W ubiegłym roku wpłynęło do niego łącznie ponad sto osiemdziesiąt tysięcy spraw.

Sąd pracuje w bardzo trudnych warunkach. Najbardziej dramatyczna jest sytuacja w Wydziale Ksiąg Wieczystych przy ulicy Pomorskiej 21. Dlatego też Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie zwracało uwagę na konieczność podziału sądu, jak i wydziału, co w aktualnych warunkach lokalowych jest niemożliwe.

Nowo tworzony sąd objąłby swoją właściwością terytorialną dzielnice Bałuty i Polesie. Stanowią one łącznie około 40% powierzchni miasta i zamieszkuje w nich około 48% mieszkańców Łodzi.

W nowym sądzie, gdyby powstał w jednym budynku, przewiduje się utworzenie dziesięciu wydziałów orzeczniczych: po dwa wydziały cywilne, karne, rodzinne i nieletnich, grodzkie, ksiąg wieczystych, sekcję wykonania orzeczeń dla wydziałów grodzkich, a ponadto oddziały: administracyjny, finansowy, gospodarczy, informatyczny oraz kadr. W nowym sądzie siedzibę znalazłyby również dwa wydziały ksiąg wieczystych.

Sąd Okręgowy w Łodzi od ponad roku podejmuje szereg działań zmierzających do rozwiązania tej trudnej sytuacji. Do władz miasta Łodzi zostało skierowane pismo z prośbą o informację, czy w zasobach miasta znajdują się nieruchomości odpowiadające potrzebom sądu. Sąd nie uzyskał jednak żadnej odpowiedzi, a z jego rozeznania wynika, że ani miasto Łódź, ani Skarb Państwa nie dysponują taką nieruchomością.

W odpowiedzi na zamieszczone przez sąd ogłoszenie wpłynęło kilka ofert. Aby rozpocząć rozmowy i negocjacje z oferentami niezbędne są zapewnienie, że wybudowany obiekt zostanie wykupiony lub wynajęty od inwestora na wcześniej uzgodnionych warunkach, i zgoda na to. Takiego zapewnienia Sąd Okręgowy złożyć nie może. Mógłby to uczynić dysponent główny środków, czyli Ministerstwo Sprawiedliwości. Proponowany tryb realizacji inwestycji gwarantuje wykonanie jej w czasie i cyklu, który - z uwagi na obowiązujące procedury - byłby niemożliwy do osiągnięcia w przypadku realizacji inwestycji przez sąd. Podkreślić należy, że przyjęcie takiego rozwiązania umożliwi szybką realizację zapisów dotyczących podziału Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi oraz dokonanie podziału Wydziału Ksiąg Wieczystych tegoż sądu.

Konieczność polepszenia bardzo trudnej sytuacji lokalowej sądu, perspektywa szybkiej poprawy warunków obsługi interesantów oraz warunków pracy sądu przemawiają za przyjęciem takiego rozwiązania. Zostałoby to z pewnością pozytywnie przyjęte przez społeczność Łodzi.

Zwracam się zatem do Pana Ministra z prośbą o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu poprawę warunków lokalowych łódzkiego sądownictwa oraz szybkie podjęcie decyzji w sprawie budowy budynku na potrzeby Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia. Oczywiście możliwe jest także inne rozwiązanie - jeżeli takie istnieje - które przyczyniłoby się do rozstrzygnięcia problemu funkcjonowania Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia. Z uwagi jednak na opisaną tu obecną sytuację sądu problem wymaga jak najszybszego podjęcia decyzji. Mając świadomość, że jest to decyzja o dużym wymiarze finansowym, zwracam uwagę na propozycje rozwiązania sprawy, które umożliwiają przesunięcie w czasie finansowania projektu.

Jeszcze raz gorąco proszę o analizę sytuacji i odpowiedź w sprawie perspektyw oraz ewentualnie czasu realizacji tego projektu.

Krzysztof Kwiatkowski


Spis oświadczeń