Spis oświadczeń


Oświadczenie złożone
przez senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego
na 24. posiedzeniu Senatu
w dniu 19 grudnia 2008 r.

Oświadczenie skierowane do ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego RP Zbigniewa Ćwiąkalskiego

Szanowny Panie Ministrze!

Do mojego biura zgłaszają się osoby, które same określają, że zostały negatywnie "dotknięte" przez niewłaściwie działający tak zwany proces windykacji należności. Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym proces windykacyjny powinien być stosowany wobec należności (wierzytelności) wymagalnych.

Osoby, które się do mnie zgłaszają, nie posiadają nawet podstawowej wiedzy, w jaki sposób mogą skutecznie bronić się przed podmiotem uważającym się za wierzyciela. Często osoby takie nawet w kontaktach z drobnymi kontrahentami są "nękane" przez firmy, które uważają, że posiadają wobec nich wierzytelność.

Podam przykład jednej z tych osób. Podpisano umowę na przeprowadzenie remontu lokalu mieszkalnego, jakość świadczonej usługi, zadaniem zamawiającego, nie była zadowalająca, wobec czego poinformował wykonawcę, iż prace wykonane zostały niestarannie i posiadają szereg wad. Zamawiający zamówił jednocześnie ekspertyzę stanu technicznego przeprowadzonego remontu i poinformował, że będzie żądał obniżenia ceny za wykonaną usługę. Wykonawca poinformować, że żąda wynagrodzenia za wykonaną pracę. Po dwóch dniach z zamawiającym skontaktował się telefonicznie pełnomocnik kancelarii windykacyjnej, żądając w kategorycznym tonie zapłaty za wykonaną usługę. Istotnym elementem jest w tej sytuacji fakt, że wykonawca wcześniej nie wystawił i nawet nie przekazał zamawiającemu faktury za wykonaną usługę. Czy jest możliwe działanie podmiotu windykacyjnego w tym momencie? Zamawiający uznał, że korzystając z usług kancelarii windykacyjnej wykonawca chce "wymusić" zapłatę niezależnie od oceny sytuacji i stwierdzenia, czy istnieje wierzytelność i czy jest ona wymagalna.

W moim pytaniu do pana ministra w tej sprawie skupiam się na uzyskaniu informacji, jakie możliwości prawne ma osoba, która jest "nękana" przez kancelarie windykacyjne, gdzie osoba taka może zgłosić naruszenie prawa w tym zakresie, jaka instytucja państwowa jest powołana do ochrony interesów takich osób, czy znane są ministerstwu negatywne aspekty prowadzenia postępowań windykacyjnych, i czy w ostatnim okresie instytucje, kancelarie windykacyjne zostały ukarane za stosowanie niedozwolonych praktyk dotyczących wymuszenia zapłaty wierzytelności i czego te naruszenia dotyczyły.

Krzysztof Kwiatkowski


Spis oświadczeń