Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1623) z 67. posiedzenia

Komisji Obrony Narodowej

w dniu 8 czerwca 2010 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (druk senacki nr 883, druki sejmowe nr 2948 i 3022).

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Maciej Klima)

Przewodniczący Maciej Klima:

…Ministerstwa Obrony Narodowej, pana generała Janusza Adamczaka, pana pułkownika Mariusza Tomaszewskiego, pana pułkownika Tomasza Chołuja, pana pułkownika Andrzeja Stanka, pana komandora Jana Graja i pana pułkownika Tadeusza Sokołowskiego. Witam również panią Monikę Walewską.

Tematem dzisiejszego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej, będzie ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium.

W Sejmie ustawa została prawie jednogłośnie poparta przez kluby i posłów. Ta nowelizacja ustawy jest propozycją rządową, tak że prosiłbym pana ministra o przedstawienie…

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Piątas:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Projekt zmiany ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium wiąże się z tym, że w ustawie dzisiaj obowiązującej, przyjętej 23 września 1999 r., upoważnia się Radę Ministrów, ministra obrony, a także daje się prawo ministrowi obrony do upoważnienia szefa Sztabu Generalnego oraz dowódców rodzajów sił zbrojnych – oczywiście w określonych warunkach, wobec określonej liczebności wojsk obcych przekraczających nasze terytorium lub przebywających na nim czasowo – do wyrażania zgody na pobyt. Od tego czasu nastąpiły zmiany w strukturze sił zbrojnych. Zmiany te zmaterializowały się w postaci utworzenia dwóch ważnych dowództw: Dowództwa Operacyjnego odpowiadającego głównie za realizację zadań związanych z kierowaniem wojskami poza granicami naszego kraju, a także za prowadzenie zajęć i ćwiczeń zmierzających do zgrania różnych systemów na terenie kraju, w tym także w układzie międzynarodowym, oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Jeśli chodzi o zakres odpowiedzialności, to dwaj nowi dowódcy sytuują się na takim samym poziomie, na jakim są dowódcy rodzajów sił zbrojnych lądowych, powietrznych i morskich, dlatego też w przedstawianym projekcie ustawy daje się im takie same uprawnienia, jakie dzisiaj posiadają dowódcy rodzajów sił zbrojnych.

Panie Przewodniczący, Wysoka Komisjo, w uzasadnieniu pragnę podkreślić, że zarówno dowódca operacyjny, jak i szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych prowadzą szkolenia oraz współpracę międzynarodową, wynikiem której jest pobyt pododdziałów wojsk obcych na terenie naszego kraju. Wprowadzenie proponowanych zmian, a więc nadanie tym dwóm dowódcom przedstawianych uprawnień usprawni pracę i trochę ograniczy biurokrację, bo dotychczas musieli się oni zwracać do szefa Sztabu Generalnego o wyrażenie zgody na pobyt wojsk obcych na terenie RP. Będzie to także wyrazem zaufania do tych dwóch dowództw.

W związku z tym uprzejmie proszę pana przewodniczącego, Wysoką Komisję o poparcie tych zmian. Dziękuję.

Przewodniczący Maciej Klima:

Dziękuję, Panie Ministrze.

Proszę przedstawiciela Biura Legislacyjnego o ustosunkowanie się do przedstawionych propozycji.

Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Dziękuję bardzo.

Wysoka Komisjo, Biuro Legislacyjne nie zgłasza uwag. Ustawa nie budzi zastrzeżeń legislacyjnych.

Przewodniczący Maciej Klima:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z kolegów senatorów pragnąłby zabrać głos w tej sprawie? Nie.

Do przedstawienia tej ustawy na posiedzeniu Senatu proponuję wiceprzewodniczącego Henia. Taka jest moja propozycja.

Czy komisja jest za?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Aha, jeszcze głosowanie, dobrze.

Czy przyjmujemy tę ustawę z poprawkami zaproponowanymi przez Sejm w dniu 20 maja 2010 r.? (6)

(Głos z sali: Bez poprawek…)

Jednogłośnie za.

Heniu, będziesz przedstawiał…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 08)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów