14 stycznia 2008 r.

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska zapoznali się ze sprawozdaniem Ministra Środowiska z udziału w XIII Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, a także z informacją o podjętych podczas konferencji zobowiązaniach.

Sprawy te omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Markowiak. Jego wystąpienie uzupełnił wicedyrektor Departamentu Globalnych Problemów Środowiska i Zmian Klimatu w Ministerstwie Środowiska dr Jacek Jaśkiewicz.

W XIII Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu wzięło udział ponad 10 tysięcy uczestników, m.in. sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, prezydent Indonezji, 90 ministrów oraz 60 wiceministrów środowiska. Ogółem w sesji uczestniczyło 188 państw - stron konwencji i protokołu z Kioto, 3 kraje wystąpiły w roli obserwatorów. Obecni byli przedstawiciele 39 agencji i instytucji Narodów Zjednoczonych oraz reprezentanci 17 wyspecjalizowanych agencji międzynarodowych, 32 organizacji międzyrządowych, 338 pozarządowych organizacji międzyrządowych, 442 agencji prasowych, stacji telewizyjnych i innych mediów. Polskę reprezentowała 13-osobowa delegacja, której przewodniczył minister środowiska Maciej Nowicki. Na konferencji postanowiono, że negocjacje obejmą m.in.:

  • wspólną wizję długofalowych działań, w tym długoterminowy cel redukcji globalnych emisji, zgodnie z zasadą wspólnej, ale jednocześnie zróżnicowanej odpowiedzialności i możliwości państw, przy uwzględnieniu ich warunków społecznych i ekonomicznych oraz innych czynników;
  • ilościowe zobowiązania do redukcji lub ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na okres po 2012 r. dla wszystkich krajów rozwiniętych;
  • działania krajów rozwijających się, służące łagodzeniu zmian klimatu, wpisane w strategie trwałego rozwoju, wspierane przez technologie, finansowanie i tworzenie odpowiednich możliwości;
  • programy i pozytywne zachęty na rzecz zmniejszenia emisji spowodowanych wylesianiem krajów rozwijających się;
  • szersze wykorzystanie mechanizmów rynkowych dla poprawy opłacalności podejmowanych decyzji.

Podczas konferencji Polska zorganizowała spotkanie tematyczne, poświęcone polityce ekologicznej, w tym ochronie klimatu, wypełnianiu przez Polskę zobowiązań wynikających z protokołu z Kioto, a także leśnictwu. Podczas spotkania nasi przedstawiciele przekazali własne doświadczenia z realizacji polityki środowiskowej i ochrony klimatu, w tym skutecznego systemu finansowania inwestycji na rzecz środowiska. Polska zorganizowała również stoisko tematyczne dotyczące Poznania - organizatora kolejnej, XIV sesji.

Podczas XIII sesji podjęto 24 decyzje, w tym 14 decyzji Konferencji Stron Konwencji UNFCCC i 11 decyzji Konferencji Stron Protokołu z Kioto, z których najważniejsze dotyczą: planu działań na Bali, redukcji emisji z wylesień w krajach rozwijających się, rozwoju i transferu technologii, dalszych wytycznych dla projektów CDM. Konferencja przyjęła ofertę Polski w sprawie organizacji XIV sesji, która odbędzie się w dniach 1-12 grudnia br. w Poznaniu. Zwyczajowo do przyszłego organizatora należy przygotowanie przed sesją rozmów bilateralnych z kluczowymi krajami i nieformalnych konsultacji z udziałem ministrów z wybranych 30-40 krajów.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska senatorowie omówili krótko sytuację kadrową w Państwowym Gospodarstwie Leśnym "Lasy Państwowe". Uzasadnienie podjęcia tego tematu - na wniosek senatora Michała Wojtczaka - przedstawił senator Wojciech Skurkiewicz. Informację na ten temat przedstawił wiceminister środowiska A. Markowiak.