Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1825) z 347. posiedzenia

Komisji Ustawodawczej

w dniu 3 listopada 2010 r.

Porządek obrad:

1. Powołanie podkomisji do spraw zmian Konstytucji RP.

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 47)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Piotr Zientarski)

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Dzień dobry państwu.

Otwieram posiedzenie Komisji Ustawodawczej.

Przedmiotem naszego posiedzenia jest dzisiaj wstępne zaopiniowanie uchwały naszej komisji w sprawie powołania stałej podkomisji senackiej do spraw zmian Konstytucji RP.

Z taką inicjatywą wyszedł pan marszałek Borusewicz. Po konsultacji ze mną uznał, iż skoro w Sejmie rozpoczyna się praca nad zmianami w konstytucji, a Senat ma konstytucyjne uprawnienie, ma też funkcję prawotwórczą, prawno-ustrojową tego rodzaju, że zmiana konstytucji wymaga jednobrzmiącej uchwały Senatu, to trudno sobie wyobrazić, żebyśmy nie pracowali równolegle, współpracując oczywiście z sejmową Komisją Ustawodawczą, bo zakres proponowanych zmian jest tak szeroki, że trudno, żebyśmy mieli czekać na propozycje i dopiero wtedy rozpoczynali te prace. Materia jest zbyt poważna. Stąd też ta propozycja.

Regulamin wymaga pisemnej zgody pana marszałka na powołanie podkomisji stałej, i taka zgoda jest, choć nie w formie pisemnej, ale głównie chodzi tu tak naprawdę o formalne porozumienie z Prezydium Senatu. Ta kwestia na Prezydium Senatu formalnie jeszcze nie stanęła. W związku z tym proponuję, żebyśmy teraz przyjęli projekt tej uchwały, która zostanie skierowana do pana marszałka, w celu wyrażenia pisemnej zgody po skonsultowaniu z prezydium. I jak ona do nas wróci, to wtedy podejmiemy uchwałę już w kształcie ostatecznym.

Propozycja... Może bym teraz poprosił pana dyrektora czy pana Michała, żeby któryś z panów przedstawił projekt uchwały, o której przed chwilą mówiliśmy.

Bardzo proszę, Panie Dyrektorze.

Dyrektor Biura Legislacyjnego w Kancelarii Senatu Roman Kapeliński:

Ja pozwoliłem sobie opracować taki projekt, który ewentualnie, jeżeli państwo uznacie za właściwe, może zostać przyjęty. Jest to projekt uchwały Komisji Ustawodawczej w sprawie powołania Podkomisji do spraw zmian Konstytucji.

W art. 1 wskazuje się, że "Komisja Ustawodawcza, na podstawie art. 64 Regulaminu Senatu, powołuje Podkomisję stałą do spraw zmian Konstytucji (...) w składzie"... - i tutaj następuje proponowany skład.

W art. 2 wskazuje się, że "do zakresu działania Podkomisji należy:

1) monitorowanie sejmowych prac nad projektami ustaw o zmianie Konstytucji oraz informowanie Komisji Ustawodawczej o ich przebiegu,

2) przedstawianie propozycji stanowisk Komisji Ustawodawczej w sprawach projektów ustaw o zmianie Konstytucji oraz zgłaszanych do nich poprawek (...)".

I po tych punktach jest takie zdanie końcowe: "w celu umożliwienia uchwalania ustaw o zmianie Konstytucji w jednakowym brzmieniu przez Sejm i Senat".

W art. 3 wskazuje się, że "do zasad i trybu działania Podkomisji stosuje się odpowiednio przepisy działu VI Regulaminu Senatu", który dotyczy komisji.

I w art. 4 informacja, że "uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia".

Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Piotr Zientarski:

Dziękuję.

Jeśli chodzi o skład, to myśmy już rozmawiali na ten temat. Jest propozycja, żeby w skład podkomisji - jako że w komisji jest osiem osób, no to oczywiście podkomisja musi mieć mniejszej skład - weszło pięciu członków, mianowicie trzech z Klubu Platformy i dwóch z Klubu "Prawo i Sprawiedliwość" w osobach pana profesora Kieresa, pana senatora Piesiewicza, mojej osoby, pana przewodniczącego Paszkowskiego i pana senatora Cichonia.

Czy są jakieś uwagi do proponowanego składu?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Panie Senatorze, w pracy tej podkomisji są potrzebni wykwalifikowani prawnicy. Tak że w tej sytuacji trudno się będzie uchylić od tego obowiązku.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Rozumiem, że pani i panowie wyrażają zgodę na zaproponowany skład.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

W związku z tym proponuję, żebyśmy zagłosowali nad tym projektem, który przedstawimy... Chyba, że są jeszcze uwagi co do treści merytorycznej tej uchwały. Są? Nie ma.

To proponuję, żebyśmy już głosowali.

Kto jest za przyjęciem projektu uchwały? (8)

Jednomyślnie za.

Dziękuję bardzo.

Na tym kończymy posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenie o godzinie 12 minut 53)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów