Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (2423) ze 132. posiedzenia

Komisji Zdrowia

w dniu 14 września 2011 r.

Porządek obrad:

1. Przyjęcie sprawozdania z działalności Komisji Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej siódmej kadencji.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 08)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Michał Okła)

Zastępca Przewodniczącego Michał Okła:

...Sprawozdania z pracy komisji w trakcie czterech lat naszej kadencji.

Senat Rzeczypospolitej uchwałą z dnia 9 listopada 2007 r. w sprawie zmiany Regulaminu Senatu zdecydował o powołaniu Komisji Zdrowia. W skład Komisji Zdrowia weszli: Jarosław Duda, Janina Fetlińska, Stanisław Gogacz, Ryszard Górecki, Stanisław Karczewski, Norbert Krajczy, Waldemar Kraska, Michał Okła, Zbigniew Pawłowicz, Władysław Sidorowicz, Henryk Woźniak. Uchwałą z dnia 10 listopada 2007 r. wybrano senatora Władysława Sidorowicza na przewodniczącego komisji. Ze składu komisji wybrano dwóch wiceprzewodniczących - senatora Michała Okłę i senatora Stanisława Karczewskiego. Z różnych przyczyn skład komisji ulegał zmianie, między innymi odeszła od nas, zmarła, koleżanka Janina Fetlińska. Później zostały dokooptowane inne osoby.

Komisja Zdrowia odbyła dotychczas 131 posiedzeń, w tym 1 posiedzenie studyjne, 40 posiedzeń seminaryjnych, a 26 posiedzeń odbyliśmy wspólnie z innymi komisjami. Rozpatrzyliśmy 66 uchwalonych ustaw, do których przyjęliśmy 1019 poprawek. Zajmowaliśmy się również ustawą budżetową, ustawą o Rzeczniku Praw Pacjenta i innymi ustawami, nad którymi pracę zlecił nam marszałek Senatu. W sumie było ponad 60 ustaw.

Przygotowaliśmy 66 ustaw, w tym 14 ustaw zdrowotnych, które były ustawami zgłoszonymi przez Senat. Zajęliśmy się przede wszystkim sprawami pakietu ustaw zdrowotnych, który za naszej kadencji był tworzony dwa razy. Ostatni pakiet, sprzed trzech dni, został zatwierdzony przez prezydenta.

Zajmowaliśmy się przygotowaniem dobrego ustawodawstwa zdrowotnego, poruszaliśmy zagadnienia funkcjonowania opieki zdrowotnej. Położyliśmy nacisk przede wszystkim na profilaktykę onkologiczną - została stworzona rada do spraw onkologii.

Na posiedzeniach seminaryjnych zajęliśmy się sprawami szczepień ochronnych, cukrzycy, narkomanii, profilaktyki, przeciwdziałania używaniu tytoniu. Zajęliśmy się również sprawami dzieci i młodzieży, głównie pod kątem działania lekarzy pediatrów, oraz sprawami związanymi z HIV. Tak że, jak państwo widzicie, nasza działalność była wszechstronna, o czym świadczy bardzo trudna praca na posiedzeniach seminaryjnych, których, jak powiedziałem, było 40. W tych posiedzeniach brali udział eksperci z różnych dziedzin nauki, nie tylko z naszego kraju. Dzięki temu pogłębiliśmy swoją wiedzę, przez co w znacznej mierze wpłynęliśmy na rozwój i ustabilizowanie sytuacji w ochronie zdrowia w Polsce. I to jest nasza bardzo ważna rola jako komisji senackiej, bo nasza komisja bardzo poważnie potraktowała wiele spraw, które zostały później przez ministerstwo lub odpowiednie środowiska podjęte. Zajęliśmy się również sytuacją zakładów farmaceutycznych w Polsce, między innymi Polfy Warszawa, Polfy Tarchomin, Polfy Pabianice, Polskiego Holdingu Farmaceutycznego. Udzieliliśmy im znacznej pomocy, sięgnęliśmy do doświadczeń różnych ekspertów, którzy unormowali system pracy w tych firmach.

Braliśmy udział w licznych posiedzeniach Parlamentu Europejskiego, poznawaliśmy rozwiązania unijne w obszarze ochrony zdrowia publicznego, między innymi budowę bazy danych. Nawiązaliśmy w tym zakresie ścisłą współpracę i zaowocowało to w pracach nad ustawą o informatyzacji.

Nie pominęliśmy sprawy uzdrowisk i bardzo rzetelnie ją podjęliśmy. Nasze prace szły w kierunku uporządkowania sytuacji prawnej zakładów i obiektów lecznictwa uzdrowiskowego, przedstawienia realnych programów prywatyzacji państwowych spółek uzdrowiskowych, jak również podjęcia przez państwo aktywnego działania na rzecz regulacji szczegółowego statusu gmin uzdrowiskowych. To wszystko zostało już jednoznacznie unormowane, tak żeby nie było wątpliwości.

Zajęliśmy się również transplantologią. Odbywały się na ten temat liczne seminaria, na które przybywała na nie tylko cała rzesza lekarzy, ale również prawników gwarantujących nam wszechstronną pomoc dotyczącą działaniach transplantologicznych.

Tak pokrótce wyglądała praca naszej komisji. Jak koledzy widzicie, dokonaliśmy dużo. Jak na tak krótki okres, cztery lata, to uważam, że rozpatrzyliśmy bardzo dużo ustaw, podjęliśmy bardzo dużo działań.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim kolegom za bardzo dobrą współpracę. W naszej komisji nie było podziałów na partie, tylko przede wszystkim sugerowaliśmy się dobrem pacjenta, dobrem organizacji ochrony zdrowia w Polsce. I za to bardzo serdecznie dziękuję.

(Głos z sali: I my dziękujemy.)

Czy koledzy mają jakieś uwagi?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Macie koledzy jakieś uwagi do sprawozdania?

Proponuję przyjęcie sprawozdania w głosowaniu.

Kto jest za? (9)

(Głos z sali: Jednogłośnie za. Cała komisja jednogłośnie za.)

Dziękuję bardzo. Posiedzenie uważam za zamknięte.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 15)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie i publikacja:
Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów