Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 7-10 kwietnia br., na zaproszenie marszałek Alicji Grześkowiak, przebywała w Polsce z oficjalną wizytą delegacja Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii, z przewodniczącym Zgromadzenia Khosrovem Haroutyunyanem.

7 kwietnia br. delegację przyjęła marszałek A. Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Donald Tusk i Tadeusz Rzemykowski oraz przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator Mieczysław Janowski.

Witając gości marszałek A. Grześkowiak przypomniała, że choć geograficznie nasze kraje są odległe, to w kulturze i historii obu narodów można odnaleźć wzajemne wpływy. Następnie marszałek przedstawiła najważniejsze przemiany w Polsce. Zapewniając o gotowości współpracy, zdeklarowała chęć dzielenia się doświadczeniami dotyczącymi zarówno transformacji systemowej, jak i współpracy międzynarodowej.

K. Haroutyunyan podkreślił, że Armenia, doceniając wkład Polski w kulturę europejską, jest zainteresowana współpracą z naszym krajem, w tym także dialogiem politycznym z polskim parlamentem. Armenia - jak zapewnił przewodniczący - zmierza do integracji ze strukturami europejskimi, chce być członkiem Rady Europy i oczekuje wsparcia ze strony Polski na forum międzynarodowym.

K. Haroutyunyn poinformował o pracach ustawodawczych, przemianach gospodarczych i społecznych w Armenii, których celem jest demokratyzacja oraz ład i stabilizacja gospodarcza. Przewodniczący przedstawił również sytuację w regionie, sprawę konfliktu w Nagornym Karabachu. Jego zdaniem, sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dialog polityczny, w którym wszystkie strony zgodzą się na kompromis. Armenia dąży również do rozwijania współpracy gospodarczej w regionie, bo - jak stwierdził przewodniczący - dobre stosunki ekonomiczne łagodzą napięcia polityczne.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii podkreślał znaczenie współpracy międzyparlamentarnej. Jego zdaniem, tam, gdzie nie zawsze udaje się porozumieć rządom, porozumienie znajdują parlamentarzyści. Przewodniczący zwrócił się do marszałek Senatu z propozycją stałej współpracy między Komisją Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Senatu RP i odpowiednią komisją Zgromadzenia Narodowego RA. Wyraził także zainteresowanie możliwością powstania w polskim parlamencie grupy polsko-armeńskiej - odpowiednika istniejącej już grupy w Zgromadzeniu Narodowym RA. Zdaniem K. Harautyunynego, grupy te - współdziałając - mogłyby inspirować współpracę Polski i Armenii. Gotowość bezpośrednich, roboczych kontaktów między komisjami zadeklarował przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senator M. Janowski.

8 kwietnia br. delegację Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii przyjął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podczas spotkania rozmawiano m.in. o rozwoju współpracy politycznej, w szczególności między parlamentami obu krajów, a także o zwiększeniu kontaktów gospodarczych i kulturalnych. Prezydent A. Kwaśniewski podkreślił, że jesteśmy gotowi dzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej i budowy systemu demokratycznego.

Tego samego dnia delegacja armeńska rozmawiała z wicemarszałkiem Sejmu Stanisławem Zającem. Podczas spotkania mówiono o potrzebie nawiązania wielostronnych kontaktów parlamentarnych oraz rozwijania współpracy politycznej i gospodarczej między Polską a Armenią. K. Haroutyunyan wyraził pogląd, że dialog polityczny i gospodarczy winna zapoczątkować intensywna współpraca bilateralnej grupy parlamentarnej, jak i stosownych komisji obu parlamentów. "Przyjechaliśmy tutaj, aby odkryć dla siebie Polskę, kraj pełniący coraz aktywniejszą rolę w Europie" - powiedział K. Haroutyunyan.

Podczas pobytu w Polsce delegacja odbyła szereg spotkań w polskim Parlamencie. Rozmawiano z wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senatorem Krzysztofem Majką. Armeńscy goście spotkali się z prezydium polskiej delegacji do Rady Europy, przewodniczącym posłem Marcinem Libickim oraz wiceprzewodniczącymi - posłami Tadeuszem Iwińskim i Andrzejem Wielowieyskim. Rozmawiali także z poseł Olgą Krzyżanowską, wiceprzewodniczącą sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz z przedstawicielami sejmowej Komisji Integracji Europejskiej - wiceprzewodniczącym posłem Jerzym Jaskiernią i posłem Stanisławem Kalembą.

Armeńskich gości przyjęli także prymas Polski Józef Glemp, wicepremier Janusz Tomaszewski, prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan oraz minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.

Delegacja Zgromadzenia Narodowego Republiki Armenii spotkała się również z Gerardem Stoudmannem, dyrektorem Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

* * *

14 kwietnia br. wizytę w Senacie złożył minister spraw zagranicznych Danii Niels Helveg-Petersen wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również senatorowie Krzysztof Majka - wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Edmund Wittbrodt - przewodniczący delegacji Sejmu i Senatu na Konferencję Parlamentarną Państw Regionu Morza Bałtyckiego.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że kontakty naszych państw są przyjacielskie. Dania wspierała starania Polski o członkostwo w NATO i popiera nasze aspiracje do Unii Europejskiej. Polskę i Danię łączy współpraca wojskowa, wspólne działania podejmowane przez państwa Morza Bałtyckiego oraz liczne kontakty na wielu innych płaszczyznach.

Minister N. Helveg-Petersen wysoko oceniając współpracę naszych państw, potwierdził poparcie Danii dla starań Polski o członkostwo w UE.

Podczas spotkania rozmówcy rozważali formy współpracy państw bałtyckich oraz możliwość konsultacji reform przeprowadzanych przez UE. Omawiano również sytuację w Kosowie. Jak stwierdził minister spraw zagranicznych Danii, państwa należące do NATO nie mogły przyjąć postawy pasywnej wobec okrucieństwa i czystek etnicznych, do jakich doszło w Kosowie. Celem państw NATO i UE jest stabilizacja na Bałkanach i jak najszybsze rozpoczęcie procesu pokojowego w tym regionie, ale punktem wyjścia musi być spełnienie przez Serbów pięciu warunków postawionych przez społeczność międzynarodową.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment