Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich
2 czerwca 1999 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy o zawodzie lekarza. Uchwalona przez Sejm na 50. posiedzeniu 20 maja br. ustawa dotyczy ograniczenia możliwości naruszania integralności cielesnej dziecka poczętego. W posiedzeniu komisji uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości. W dyskusji senatorowie zgłosili cztery wnioski. W głosowaniu komisja przyjęła najdalej idący wniosek senatora Piotra Ł.J. Andrzejewskiego dotyczący skreślenia w art. 2 pkt 2. Komisja postanowiła zarekomendować Senatowi uchwalenie ustawy z jedną poprawką. Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu plenarnym został senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

10 czerwca 1999 r.

Komisja Ustawodawcza na wspólnym posiedzeniu z Komisją Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzyła projekt ustawy zmieniający ustawę z dnia 17 października 1991 roku o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent oraz zmianie niektórych ustaw.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele rządu. Na poprzednim posiedzeniu w lipcu ub.r. Komisj
a Ustawodawcza zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przedstawienie opinii. Powołano też specjalny zespół senatorski, który zajął się zbieraniem materiałów. Ponieważ jednak ustawa, której dotyczy nowelizacja, przestała istnieć, komisja przegłosowała wniosek, by inicjatywę odrzucić z powodów formalnych. Na sprawozdawcę połączonych komisji w tej sprawie wyznaczony został senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, podczas którego zapoznano się z informacją przewodniczącego komisji o stanowisku zainteresowanych resortów w sprawie inicjatywy ustawodawczej Senatu III kadencji dotyczącej projektu ustawy o Narodowym Funduszu Pomocy Kobiecie Ciężarnej. Inicjatywa została zgłoszona przez grupę senatorów z inspiracji marszałka Senatu poprzedniej kadencji Adama Struzika. Została uchwalona przez Senat poprzedniej kadencji, ale ze względu na zakończenie kadencji parlamentu nie została rozpatrzona przez Sejm. Dlatego senatorowie rozważali możliwość ponownego podjęcia prac legislacyjnych na podstawie istniejącego projektu. Senatorowie zapoznali się z opiniami Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej oraz Pełnomocnika Rządu ds. Rodziny, z których wynika, iż ustawa o finansach publicznych nie przewiduje możliwości tworzenia nowych funduszy celowych, co zakładał rozpatrywany projekt. Nie jest więc możliwe ponowne podjęcie inicjatywy w kształcie, jaki nadał jej Senat III kadencji. Obecny na posiedzeniu komisji senator A. Struzik zaapelował o kontynuowanie prac nad projektem ustawy o Narodowym Funduszu Pomocy Kobiecie Ciężarnej. Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu zostało poproszone o przedstawienie koncepcji, która umożliwiłaby podjęcie tematu przez obecny Senat.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisja miała zapoznać się z informacją przewodniczącego komisji senatora Dariusza Kłeczka o planowanej inicjatywie ustawodawczej komisji dotyczącej zakazu reklamy napojów alkoholowych w ś
rodkach masowego przekazu. Ze względu na brak czasu rozpatrzenie tego punktu przełożono na następne posiedzenie komisji.

* * *

Komisja Ustawodawcza na wspólnym posiedzeniu z Komisją Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpatrzyła inicjatywę ustawodawczą dotyczącą projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi. Proponowane przez senatorów zmiany mają na celu stworzenie systemu motywacyjnego dla honorowych krwiodawców, a jednocześnie nadanie ich działalności należnej rangi społecznej. Chodzi tu m.in. o ułatwienia i ulgi w nabywaniu niektórych leków i preparatów. W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Instytutu Krwiodawstwa, którzy ustosunkowali się do rozpatrywanej inicjatywy ustawodawczej. W wyniku dyskusji, w której wiele miejsca poświęcono sprawie kosztów związanych z omawianym projektem, komisje w głosowaniu przyjęły projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznej służbie krwi z jedną poprawką, zgłoszoną przez senatora Zbyszko Piwońskiego. Sprawozdawcą komisji został senator Jerzy Cieślak.

* * *

Na wspólnym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzyły projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny oraz ustawy o zawodzie lekarza. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska lekarskiego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Komisje, które razem rozpoczęły obrady, przyjęły rozłączne stanowiska w omawianych kwestiach. Komisja Praw Człowieka i Praworządności wniosła o uchwalenie przez Senat projektu ustawy wraz z czterema poprawkami. Komisja Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowała Senatowi przyjęcie nowelizacji wraz z poprawką, która nadała nowe brzmienie art. 2 ustawy o zawodzie lekarza.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne. Ustawa została uchwalona przez Sejm 20 maja br. Komisja przyjęła omawianą ustawę bez poprawek. Następnie komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne. W przyjętym sprawozdaniu komisja wniosła o uchwalenie nowelizacji przez Senat wraz z jedną poprawką.

* * *

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu na wspólnym posiedzeniu rozpatrzyły ustawę o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz zmianie niektórych ustaw.
Ustawa, uchwalona przez Sejm 21 maja br., jest związana z reformą systemu ubezpieczeń społecznych i określa podmiotowy i przedmiotowy zakres świadczeń przysługujących z ubezpieczenia chorobowego, zasady ustalania prawa do nich oraz zasady ich wypłaty. Po zapoznaniu się z opiniami ekspertów, zainteresowanych ministerstw oraz
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także w wyniku dyskusji, komisje we wspólnym sprawozdaniu wniosły o uchwalenie przez Senat ustawy wraz z 19 poprawkami.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment