Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 31 maja-1 czerwca br. w Berlinie odbyła się XX Konferencja Komisji ds. Wspólnot Europejskich Parlamentów Państw Członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego (COSAC). W konferencji uczestniczyła delegacja Sejmu i Senatu w składzie: poseł Tadeusz Mazowiecki - przewodniczący sejmowej Komisji Integracji Europejskiej, poseł Jerzy Jaskiernia - wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Integracji Europejskiej i senator Władysław Bartoszewski - przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.
W konferencji na prawach uczestników udział wzięli przedstawiciele komisji
ds. europejskich parlamentów piętnastu państw członkowskich UE oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Na prawach obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele parlamentów narodowych dwunastu państw Europy Środkowej i Wschodniej oraz Południowej, które złożyły wnioski o przyjęcie do Unii Europejskiej.
Porządek obrad be
rlińskiej Konferencji COSAC obejmował następujące tematy:
- reformy instytucjonalne Unii Europejskiej po wejściu w życie Traktatu Amste
rdamskiego,
- stosunki pomiędzy Unią Europejską a krajami trzecimi z uwzględnieniem Wspólnej Pol
ityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej (CFSP) oraz stosunków handlowych między Unią Europejską a USA, Ameryką Łacińską oraz państwami ASEAN,
- ocenę Regulaminu Konferencji COSAC po wejściu w ży
cie Traktatu Amsterdamskiego (utworzenie grupy roboczej ds. nowelizacji Regulaminu Konferencji COSAC) oraz rozpatrzenie spraw dotyczących strony internetowej Konferencji COSAC,
- raport dotyczący dokonań niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
(ocena dynamiki procesu negocjacji Agendy 2000 oraz poszerzania Unii).
Ustalono, że XX Konferencja COSAC w Berlinie odbędzie się w Helsinkach w dniach 11-12 października br.

* * *

1 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Izby Reprezentantów Królestwa Maroka z przewodniczącym Abd el-Wahedem Radim. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył także przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Piotr Ł. J. Andrzejewski.
Podczas rozmowy marszałek A. Grześkowiak nawiązała do historii i przypomniała o udziale żołnierzy marokańskich w bitwie o Monte Cassino. Mówiła o przemianach zachodzących w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat, o wiodącej roli "Solidarności" w tym procesie i o problemach związanych z wprowadzaniem reform pr
zez obecny rząd koalicji AWS-UW. Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polska wysoko ceni Maroko jako partnera politycznego i gospodarczego, jest też zainteresowana dalszym rozwojem współpracy w dziedzinie nie tylko polityki, kultury czy gospodarki, ale także kontaktów międzyparlamentarnych.
Przewodniczący Radi wspomniał o wielowiekowej tradycji demokracji w Polsce, ale mówił, że i jego kraj ma państwowość liczącą ponad 12 wieków, choć prawdziwą niepodległość jako monarchia konstytucyjna uzyskał zaledw
ie 50 lat temu. Wyraził nadzieję, że wejście Polski do struktur zachodnich - NATO i Unii Europejskiej - nie wpłynie hamująco na rozwój stosunków marokańsko-polskich. Dodał, że Maroko już jest członkiem stowarzyszonym z Unią Europejską, a przyjęcie Polski do Unii tylko ułatwi wzajemne kontakty.
Na zakończenie spotkania rozmówcy zgodnie podkreślili, że opowiadają się za wprowadzeniem w życie rezolucji nr 425 ONZ w sprawie pokoju na Bliskim Wschodzie.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment