Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 29-30 października br., na zaproszenie ambasadora Hansa-Georga Wiecka z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Grupa ds. Doradztwa i Monitoringu - Białoruś, przebywał w Mińsku senator Mieczysław Janowski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Celem wyjazdu było uczestnictwo w pierwszej z cyklu konferencji nt. "Samorządy, przepisy prawne oraz regionalny rozwój gospodarczy".

W konferencji wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz zaproszeni goście z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Rosji. Polskę reprezentował także Bartłomiej Sochański (były prezydent Szczecina).

Zasadniczym tematem obrad były doświadczenia samorządów w społeczeństwach państw demokratycznych oraz tych, gdzie dokonują się przekształcenia ekonomiczno-ustrojowe.

Tematem drugiej części konferencji była przyszłość rozwoju regionalnego, w tym: współpraca transgraniczna, rola samorządów w lokalnym rozwoju gospodarczym oraz sytuacja sektora prywatnego i publicznego.

Trzeci temat to kwestia przepisów prawnych jako warunku wstępnego dla inwestycji prywatnych i zagranicznych.

Podczas konferencji senator M. Janowski wygłosił referat nt. "Samorząd terytorialny - szansą dla państwa obywatelskiego".

Senator Mieczysław Janowski spotkał się również z ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Białorusi Mariuszem Maszkiewiczem.

OBWE pragnie kontynuować spotkania tego typu w innych miastach Białorusi, m.in. w Witebsku, Mohylewie, Grodnie oraz Brześciu.

* * *

5 listopada br. wizytę w Senacie złożył minister spraw zagranicznych Republiki Gruzji Iraklija Menagariszwili. Gruzińskiego gościa przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

Wicemarszałek wyraził przekonanie, że Gruzini podobnie postrzegają to, co Polacy określąją jako tradycyjną polsko-gruzińską przyjaźń.

Gruziński gość serdecznie podziękował za życzliwość, z jaką spotyka się w Polsce i pozytywnie ocenił odbyte do tej pory rozmowy z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i ministrem spraw zagranicznych Bronisławem Geremkiem. Za symboliczny uznał fakt, że jego misja jest pierwszą wizytą przedstawiciela niepodległej Gruzji w niepodległej Polsce. Następnie szczegółowo omówił sytuację wewnętrzną Gruzji i w regionie Kaukazu, szczególną uwagę zwracając na podejmowane przez jego kraj reformy polityczne i gospodarcze oraz ambicje integracyjne ze strukturami europejskimi.

Wicemarszałek D. Tusk podkreślił znaczenie kontaktów międzyparlamentarnych. Wyraził także uznanie dla działań wewnętrznych i zewnętrznych podejmowanych przez Gruzję oraz zapewnił o ich pozytywnej ocenie przez Polskę.

* *.*

9 listopada br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej Lluis Maria de Puig. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli również wicemarszałek Donald Tusk i senator Stefan Konarski - członek delegacji polskiego parlamentu do Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE).

UZE została utworzona na podstawie traktatu o współpracy w dziedzinie ekonomicznej, społecznej i kulturalnej oraz o prawie uzasadnionej zbiorowej obrony, który został podpisany w Brukseli 17 marca 1949 roku.

Dziś status członków ma 10 państw Unii Europejskiej, 5 państw ma status członków obserwatorów, 6 - w tym Polska - członków stowarzyszonych (status ten przysługuje państwom należącym do NATO, lecz nie zintegrowanym z UE), 7 państw Europy Środkowowschodniej jest partnerami stowarzyszonymi.

Obecnie wypracowywane są podstawy zintegrowania UZE z Unią Europejską.

Witając gościa, marszałek A. Grześkowiak wyraziła radość z faktu, iż Polska stała się członkiem NATO i uzyskała prawa członka stowarzyszonego w UZE. Marszałek wyraziła również opinię, że parlamenty narodowe powinny znać koncepcję przekształcania europejskich instytucji, bo to ułatwi włączenie się w budowanie nowej tożsamości europejskiej w tak ważnych sprawach, jak obrona i bezpieczeństwo.

Przewodniczący ZUZE Lluis Maria de Puig zapewnił, iż Zgromadzenie UZE jest jednomyślne co do obecności Polski we wszystkich instytucjach europejskich, opowiada się za integracją naszego państwa z Unią Europejska, choć będzie to proces trudny, kosztowny i stopniowy. Przewodniczący ZUZE zadeklarował wspieranie Polski w dążeniach do integracji.

Kolejnym omawianym problemem była sprawa miejsca ZUZE w modyfikacjach w ramach UE. Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Europa powinna mieć własny system bezpieczeństwa ukształtowany we współpracy z reprezentacją parlamentów narodowych.

* * *

10 listopada br. w Berlinie senator Władysław Bartoszewski, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, towarzyszył premierowi Jerzemu Buzkowi w spotkaniu z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Thiersem, jak również w otwarciu przez premiera - wspólnie z kanclerzem Gerhardem Schröderem - wystawy dotyczącej dziesięciolecia przemian w Europie Środkowowschodniej. Wystawa została zorganizowana przez Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment