Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

16 grudnia br. w Domu Arcybiskupów Warszawskich prymas Polski kardynał Józef Glemp wziął udział w spotkaniu opłatkowym z senatorami. Prymas życzył senatorom, aby "żyli nadzieją i blaskiem Chrystusowej prawdy".

Marszałek Alicja Grześkowiak, składając życzenia świąteczne i urodzinowe kard. Glempowi, w imieniu Senatu podziękowała za kolejny rok posługi prymasowskiej i powiedziała:

Eminencjo!

Księże Kardynale - Prymasie!

W imieniu zgromadzonych tu senatorów Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie dziękuję Waszej Eminencji za zaproszenie do rezydencji Prymasa Polski, abyśmy tutaj mogli połamać się wigilijnym opłatkiem.

Jesteśmy tym zaproszeniem zaszczyceni i uradowani, zwłaszcza że tegoroczny opłatek jest jubileuszowy. Po raz dziesiąty senatorowie i posłowie łamać się będą opłatkiem, po raz dziesiąty od 1989 r., gdy zwyczaj ten wprowadzono do polskiego Senatu i Sejmu.

Przybyliśmy do Waszej Eminencji w przerwie obrad Senatu, aby złożyć najlepsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenie i Nowego Roku, który będzie niezwykły z racji jubileuszu dwutysiąclecia chrześcijaństwa.

Przybyliśmy, aby podziękować Waszej Eminencji za kolejny rok posługi prymasowskiej w Polsce. Prymasi Polski obdarowani zostali przez naszych przodków wspaniałym tytułem "Ojców Ojczyzny". Wasza Eminencja godnie ten tytuł nosi! Pamiętamy także o wielkiej historycznej tradycji, która łączyła Prymasów Polski z Senatem Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Przybyliśmy także, aby Waszej Eminencji złożyć najserdeczniejsze życzenia urodzinowe. Wszak za dwa dni Prymas Polski obchodzić będzie siedemdziesiątą rocznicę swoich urodzin.

W imieniu Senatu Rzeczypospolitej życzę Waszej Eminencji zdrowia, sił, wielu radości, a przede wszystkim Bożego błogosławieństwa w dalszych latach życia i działalności.

Składam też najlepsze życzenia gwiazdkowe i to słowami wielkiego krajana Waszej Eminencji - Jana Kasprowicza:

Przy wigilijnym stole,

Łamiąc opłatek święty,

Pomnijcie, że dzień ten radosny

W miłości jest poczęty.

Do życzeń dołączam urodzinowy prezent od Senatu - godło Senatu - stylizowanego orła z Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu z XVI wieku.

Prymas życzył senatorom politycznej zgody i tego, by szukali zawsze prawdy. Ponadto życzył, aby "umieli być sprawiedliwi wobec tych, którzy mają inne zdanie niż oni oraz by ciągle szukali dobra wspólnego i nie tracili z oczu biednego człowieka".

"Przyszliście tutaj w to zacisze w przerwie obrad Senatu. Tutaj można odetchnąć tym, co jest nadzieją, co jest wiarą, co jest miłością" - powiedział prymas. Dodał, że Rok Jubileuszowy "nie powinien przygłuszać wiary, mimo trosk o dobro państwa".

* * *

17 grudnia br., w prestiżowej sali "Permanentne" Towarzystwa Sztuk Pięknych w Mediolanie, pod patronatem marszałek Senatu RP Alicji Grześkowiak odbył się recital polskiej pianistki Ewy Pobłockiej.

Koncert był ukoronowaniem uroczystości związanych z obchodami Roku Chopinowskiego w Mediolanie. Jego organizatorami byli: Towarzystwo Sztuk Pięknych skupiające opiniotwórcze środowisko kulturalne Mediolanu, Związek Polaków w Mediolanie oraz Konsulat Generalny RP.

Polski koncert w "Permanente" został uznany za wydarzenie artystyczne. Dla Włochów było to spotkanie z polską sztuką, a dla Polaków mieszkających w Mediolanie - powód do dumy, że ich ojczyzną jest kraj, z którego pochodzi tak wielki kompozytor i jego muzyka, a także wirtuoz, laureatka X Konkursu Chopinowskiego.

Jak powiedział wicekonsul Paweł Stasikowski, po każdej takiej prezentacji polskiej kultury w Mediolanie w Związku Polaków zjawia się kilka osób, które deklarują swoją przynależność do organizacji polonijnej.

Przed koncertem marszałek A. Grześkowiak spotkała się z przedstawicielami Związku Polaków w Mediolanie.

* * *

18 grudnia br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Na uroczystości w salach recepcyjnych hotelu Europejskiego w Warszawie przybyło kilkuset zawodników, trenerów i działaczy.

Podczas uroczystości wzruszającym momentem było pożegnanie wysłużonego sztandaru PZLA, który po 40 latach "służby" został przekazany do Muzeum Sportu. Powitano nowy, ufundowany przez 12 okręgowych związków, PKOL, warszawską AWF i ośmiu sponsorów.

Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych zawodników i działaczy, których nazwiska przypomniała prezes PZLA Irena Szewińska.

Marszałek A. Grześkowiak podzieliła się swymi wrażeniami z przeżyć, jakich dostarczyli jej lekkoatleci. "Dziękuję za te chwile radości i powody do dumy, kiedy słuchałam Mazurka Dąbrowskiego".

Do tych podziękowań dołączyli się m.in. szef kancelarii premiera Jerzy Widzyk oraz prezesi - UKFiT Jacek Dębski, PKOL Stanisław Stefan Paszczyk i Unii Polskich Związków Sportowych Andrzej Szalewicz.

* * *

19 grudnia br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w uroczystej gali z okazji 80-lecia Polskiego Związku Piłki Nożnej, która odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

W uroczystości wzięli udział piłkarze, trenerzy i działacze zasłużeni dla polskiej piłki. Do Teatru Polskiego przybyli także nie związani ze sportem aktorzy, politycy, biznesmeni. List gratulacyjny od premiera Jerzego Buzka odczytał szef jego kancelarii Jerzy Widzyk, a posłanie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego przedstawił Ryszard Kalisz. W imieniu posłów przemawiał wicemarszałek Sejmu Stanisław Zając. W imieniu Senatu wystąpiła marszałek A. Grześkowiak, która powiedziała:

Sport budzi w nas wielkie emocje! Zwycięstwa polskich sportowców, a szczególnie piłkarzy napełniają nasze serca dumą. Inne narody z pokorą wysłuchać muszą Mazurka Dąbrowskiego. Nie zdarza się to często, ale do tych magicznych chwil, kiedy cała Polska wraz z piłkarzami prowadzonymi przez Kazimierza Górskiego śpiewała Mazurka Dąbrowskiego w 1972 r. po zdobyciu złotego medalu olimpijskiego - powracamy latami. I mimo upływu lat tamte wrażenia pozostają nadal silne.

Cieszę się, że mogę być z Państwem i wyrazić moją wdzięczność za te wszystkie chwile radości. Cieszę się, że mogę to zrobić jako Marszałek Senatu Rzeczypospolitej, tego Senatu, który wystąpił z inicjatywą nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej mającą na celu uhonorowanie wybitnych sportowców - zdobywców medali olimpijskich. W uznaniu ich zasług zaproponowano zagwarantowanie im stałego dochodu, w formie świadczenie pieniężnego.

Senat dobrze rozumie problemy sportu. Sama wielokrotnie spotykałam się z grupami sportowców, poznając ich troski i radości. Byłam też patronem wielu imprez sportowych i kibicem zawodów sportowych. Dumna jestem z sukcesów sportowych, przeżywam porażki, choć tak naprawdę to w sporcie nie ma przegranych. Wszyscy zwyciężają siebie samych.

Piłka nożna, polska piłka nożna jest dla mnie szczególnie ważna ze względów osobistych. Moja rodzina pochodzi ze Lwowa, a Czarni Lwów to pierwszy polski klub piłkarski. Mój ukochany mąż był piłkarzem Zawiszy Bydgoszcz i tylko kontuzja sprawiła, że tak wcześnie zakończył czynne uprawianie tej dyscypliny sportu. Ale zawsze gorąco kibicował polskiej reprezentacji, a ja razem z nim.

Rozumiem tę gorącą pasję, którą budzi piłka nożna. Życzę Państwu wielu sukcesów, których ostatnio może nie było, ale nie tracę nadziei, że będą. Wierzę w możliwości polskich piłkarzy.

Już 99 lat piłka nożna jest dyscypliną olimpijską, Polski Związek Piłki Nożnej obchodzi 80. rocznicę - gratuluję tak znamienitych jubileuszy. Przed polską piłką nożną wiele nowych wyzwań. Życzę Państwu sukcesów. Niech zwycięstwa naszej reprezentacji będą powodem dumy i radości wszystkich Polaków

Podczas uroczystości ogłoszono wyniki plebiscytów zorganizowanych z okazji jubileuszu Polskiego Związku Piłki Nożnej. Piłkarzem 80-lecia został uznany Zbigniew Boniek. Najlepszym trenerem w historii Związku został Kazimierz Górski.

Najlepszego piłkarza 80-lecia wybierali widzowie "Polsatu", a najlepszego trenera czytelnicy "Życia", "Piłki Nożnej" i "Przeglądu Sportowego".

Czytelnicy wybrali również "jedenastkę" 80-lecia. Znaleźli się w niej: Jan Tomaszewski, Antoni Szymanowski, Jerzy Gorgoń, Władysław Żmuda, Adam Musiał, Zbigniew Boniek, Kazimierz Deyna, Zygmunt Maszczyk, Grzegorz Lato, Włodzimierz Lubański i Robert Gadocha.

* * *

21 grudnia br. w związku z sytuacją w Czeczenii marszałek Alicja Grześkowiak wystosowała apel, skierowany do przewodniczących izb parlamentu państw, będących członkami Rady Europy, o potępienie drastycznych aktów łamania praw człowieka w Czeczenii.:

Zgodnie z zasadami ogłoszonymi w Karcie Narodów Zjednoczonych uznaje się, że przyrodzona godność oraz równe i niezbywalne prawa wszystkich członków wspólnoty ludzkiej stanowią podstawę wolności, sprawiedliwości i pokoju na świecie.

Ta sama Karta nakłada na państwa obowiązek popierania powszechnego poszanowania i przestrzegania praw i wolności człowieka.

Jeśli jakiekolwiek państwo dopuszcza się pogwałcenia praw człowieka, winno się liczyć ze zdecydowaną reakcją społeczności międzynarodowej.

Na naszych oczach rozgrywa się dramat Czeczenów, wobec których zastosowano nieludzką regułę odpowiedzialności zbiorowej. Bombardowania skierowane przeciw bezbronnym cywilom, zabici, ranni - bez wyjątku mężczyźni, kobiety, dzieci, zniszczone domy, szkoły, szpitale, szukający schronienia, którym zamyka się drogi ucieczki, nieludzkie warunki w obozach dla uchodźców. To masowe morderstwo narodu czeczeńskiego nie ma żadnego usprawiedliwienia. I nie ma usprawiedliwienia nasza obojętność wobec tak rażących faktów łamania praw człowieka. Nie możemy dopuścić do eksterminacji narodu czeczeńskiego.

Sprawa Czeczenii to nie jest już wewnętrzna sprawa Rosji. I Europa, i świat muszą podjąć w tej sprawie intensywne działania.

Rada Europy powinna podjąć rezolucję jednoznacznie potępiającą drastyczne akty łamania praw człowieka w Czeczenii. Proszę, aby Pan Przewodniczący rozważył skierowanie tego apelu wraz z własną rekomendacją do członków Izby pełniących funkcję delegatów do Rady Europy.

Jednocześnie zwracam się do Pana Przewodniczącego o podjęcie zdecydowanych, przewidzianych w prawie międzynarodowym działań, których celem będzie powstrzymanie Rosji przed eksterminacją narodu czeczeńskiego.

* * *

22 grudnia br. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia odbyło się spotkanie marszałek Alicji Grześkowiak z pracownikami Kancelarii Senatu.

W spotkaniu wzięli udział również proboszcz parafii świętego Aleksandra, ksiądz prałat Tadeusz Chudek, szef Kancelarii Senatu minister Bogdan Skwarka i dyrektor gabinetu marszałek Senatu Jerzy Pietrzak.

Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie kolędy "Bóg się rodzi". Następnie ksiądz T. Chudek odczytał okolicznościową ewangelię i złożył świąteczne życzenia.

Podczas spotkania delegacja członków Związku Harcerstwa Polskiego wręczyła marszałek Senatu Betlejemskie Światło Pokoju, przywiezione z Betlejem, z Groty Narodzenia Chrystusa. Harcerze życzyli, aby Senat dbał, by prawo było sprawiedliwe.

"Światło to jest symbolem miłości przyniesionej z Groty Betlejemskiej, by pokazywać Polakom drogi nie tylko w przyszłym roku, ale jest zapowiedzią ważnej, uczciwej i dobrej drogi na przyszłe stulecie i przyszłe tysiąclecie" - powiedziała A. Grześkowiak.

Nawiązując do życzeń harcerzy zapewniła, że Senat stara się przy tworzeniu prawa kierować przede wszystkim "dobrem człowieka i dobrem wspólnym".

Dziękując harcerzom za życzenia i wskazanie Senatowi tej pięknej drogi, jaką jest stanowienie sprawiedliwego prawa, marszałek Senatu powiedziała: "Cieszę się, że tak piękną drogę wskazuje młode pokolenie. To do was, również do tak szlachetnych ludzi jak harcerze, należy przyszłe tysiąclecie. Młodzi ludzie zbudują takie tysiąclecie, jakie będą uważać za najlepsze".

"Potrzebna jest mądrość i odwaga, by budować dobro. Niech go nigdy nie zabraknie nam wszystkim. Niech Betlejemskie Światło Pokoju łączy się z miłością i jednością" - zaapelowała A. Grześkowiak.

Zwracając się z życzeniami do pracowników Kancelarii Senatu, marszałek A. Grześkowiak podziękowała wszystkim za uczciwą i ofiarną pracę na rzecz Senatu. "Nie byłoby Senatu w takim kształcie i w takiej godności - gdyby nie Państwa ofiarna praca i za tę pracę dziękuję przy każdej okazji naszego spotkania. I dzisiaj chciałam serdecznie podziękować" - powiedziała marszałek.

Składając świąteczne życzenia w imieniu swoim i wszystkich wicemarszałków, marszałek A. Grześkowiak życzyła przede wszystkim radości, aby każdy umiał się cieszyć tym, co daje los, tym, co daje Pan Bóg.

Za życzenia w imieniu pracowników Kancelarii Senatu i własnym podziękował szef Kancelarii Senatu minister B. Skwarka, który złożył również najlepsze życzenia świąteczne.

Na zakończenie spotkania marszałek A. Grześkowiak wręczyła przedstawicielom poszczególnych biur Kancelarii Senatu świece Caritasu. Uroczystość zakończyło łamanie się opłatkiem i świąteczne życzenia.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment