Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE

9 maja br. wizytę w Senacie RP złożył wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Litewskiej, współprzewodniczący Zgromadzenia Poselskiego Sejmu RP i Sejmu RL Arturas Skardžius wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

Wicemarszałek podkreślił, że częste kontakty polskich i litewskich parlamentarzystów najlepiej świadczą o łączącej nasze państwa dobrej współpracy. Polskę i Litwę łączy nie tylko wspólna historia, ale i przyszłość. Wicemarszałek zapewnił o poparciu przez polski Senat starań Litwy o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.

A. Skardžius podziękował za wspieranie Litwy w jej staraniach o integrację ze strukturami europejskimi. Jak stwierdził, jest ono dla Litwy bardzo ważne.

W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono sprawom litewskiej Polonii, zwłaszcza kwestii zwrotu ziemi, pisowni polskich imion i nazwisk, a także sprawom oświaty. Omawiano przyszłe funkcjonowanie Domu Polskiego w Wilnie, możliwości korzystania z uprawnień Karty Polaka, wiele uwagi poświęcono też współpracy gospodarczej.

* * *

14 maja br. wizytę w Senacie złożył prezes Trybunału Konstytucyjnego Królestwa Hiszpanii Pedro Cruz Villalon. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli: wiceprezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego Janusz Trzciński oraz przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Piotr J.Ł. Andrzejewski.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że niedawna oficjalna wizyta w Madrycie utwierdziła ją w przekonaniu, iż Hiszpania jest prawdziwym przyjacielem Polski. Marszałek poinformowała także gości o oczekiwanej niebawem w polskim Senacie wizycie króla i królowej Hiszpanii.

Rozmowa z prezesem hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego miała charakter merytoryczny. Omawiano relacje między parlamentem i Trybunałem Konstytucyjnym w obu krajach, a także konkretne orzeczenia obu trybunałów.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła rolę Trybunału Konstytucyjnego jako strażnika porządku prawnego w państwie.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment