Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


45. posiedzenie Senatu RP

19 listopada 1999 r.

Oświadczenie

Zwrócili się do mnie wojewoda podlaski oraz samorządy gminne województwa podlaskiego z prośbą o interwencję w sprawie drastycznego zmniejszenia dotacji na dofinansowanie wypłat dodatków mieszkaniowych w IV kwartale bieżącego roku. Przyznany przez ministra finansów limit środków finansowych na tę dotację stanowi tyko 32% zapotrzebowania zgłoszonego przez gminy.

Pragnę przypomnieć, iż zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatków mieszkaniowych, budżet państwa zobowiązał się do dofinansowania wypłat dodatków mieszkaniowych, zgodnie z ustalonymi tam zasadami. Na tej podstawie samorządy ustaliły budżet na 1999 r., przyjmując odpowiednie dotacje i będąc pewne, iż ustalone ustawą zasady będą przestrzegane. O zmniejszeniu dotacji powiadomiono gminy dopiero na początku listopada bieżącego roku, a więc niespełna dwa miesiące przed końcem roku budżetowego. Stawia to gminy w sytuacji bardzo dramatycznej, gdyż kwota dodatków mieszkaniowych, szczególnie w przypadku gmin o niewielkich dochodach jest dużym wydatkiem budżetowym, a więc deficyt spowodowany tak dużym zmniejszeniem dotacji jest również bardzo wysoki. Dla przykładu podam, iż w budżecie miasta Zambrów deficyt ten wyniesie 571 tysięcy 961 zł, co stanowi aż 18,24% wydatków przewidzianych na ostatnie półtora miesiąca roku. Brak możliwości, na dwa miesiące przed końcem roku, pokrycia tego deficytu z innych, już zaawansowanych zadań, spowoduje załamanie budżetów gminnych. Może to być przyczyną wstrzymania rozpoczętych inwestycji, co w konsekwencji narazi gminy na poważne straty finansowe, na przykład w postaci dodatkowych roszczeń od wykonawców itp.

Panie Premierze! Zmiana zasad finansowania zadań samorządów w trakcie roku budżetowego, co w tym przypadku nastąpiło, powoduje naruszenie stabilności dochodów gmin. Sytuacja ta doprowadzić może do zahamowania wszelkich inicjatyw samorządowych, których podejmowanie będzie wręcz niemożliwe przy braku pewności i stabilności zaplanowanych i przyjętych w budżecie dochodów. Będzie to katastrofa dla samorządów i zaprzepaszczenie idei samorządowej Polski w momencie wdrażania drugiego etapu reformy samorządowej. Panie Premierze, aby temu zapobiec, bardzo proszę o natychmiastowe podjęcie interwencji w ministerstwie finansów i spowodowanie zwiększenia dotacji dla gmin na wypłatę dodatków mieszkaniowych.

Z poważaniem, Lecz Feszler.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie